| CatalinPTM a întrebat:

Hei TPU, acum 2 ani am facut un control la inima ( nu stiu cum se cheama) si doctorul a zis ca am o gaura in inima straight face.Si sunt putin ingrijorat.Am citit pe net o problema a unui baiat, a zis ca are o gaura in inima iar in timp ce creste creste si gaura si a zis ca nu mai are mult de trait straight face ( acest lucru l-a zis el, nu a zis medicul ) E adevarat? Am 13 ani.
Ce activitati nu am voie sa fac?
E grav?
Funda! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlexandruTeodor a răspuns:

Http://www.desprecopii.com/......-copii.htm Citeste aici. Toate cele bune si sanatate, Vaaaly.

| FabianelSHAF a răspuns:

Salut! Eu nu pot sa cred asta! Doar doctorul iti poate spune posibil sa fii avut alta boala baiatul acela. Si da poate sa fie grav.
Activitatile trebuie sa ti le spuna doctorul.

| Adelina_Marina_2000 a răspuns:

Mai bine te duci la un doctor si il intrebi ce poti sa faci si cum se trateaza!

| vangaelis a răspuns:

Cel mai probabil poate fi vorba despre un defect septal atrio ventricular; o malformatie din nastere.
Unele malformatii cardiace simple se pot inchide spontan de la sine. Insa majoritatea defectelor necesita inchidere interventionala.
In legatura cu ce ai citit pe net nu ma pot pronunta pentru ca nu cunosc toate datele problemei.
Cat despre toate acestea ce tin activitati permise si activitati limitate trebuie sa vorbesti cu medicul cardiolog. Tu nu mergi des la control, nu te-a sfatuit medicul ce este de facut? Abia dupa 2 ani iti pui problema?
Cele bune!

| claudiacerasela78 a răspuns:

Cunosc un baiat care avea aceeasi problema cand a fost mic, traieste si acum. Nu pare a fi un om bolnav. Inseamna ca se poate recupera.

| adrianpetrican a răspuns:

Nu ti-e rusine sa mori la 13 ani! Cum iti permiti sa mori la 13 ani?