| Mentosanaaa a întrebat:

:] Acum cateva luni m`am facut cu o cicatrice destul de vizibila pe mana stanga, si din pacate se vede inca...Intrebarea e... Ce pot face sa dispara? straight face Remedii sigure as prefera. :] Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Conteaza foarte mult modul cum s-a produs acea cicatrice, cat de adanca a fost leziune si in special de corpul tau (mai exact calitatea colagenului din corpul tau). Pentru cicatricile superficiale, fara complicatii poti sa incerci crema de galbenele (te dai de cateva ori pe zi peste rana). Poti incerca si expunerea zonei la soare ca sa se repigmenteze. In celelalte cazuri, poti incerca crema de galbenele si expunerea la soare, dar rezultatele sunt destul de mici.