| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 1.66 si 55 kg. Ce as putea face sa slabesc?! Am calculat greutatea pe un" calculator de greutate" si spune ca sunt foarte bine. Ba mai mult, zice ca mai trebuie sa adaug 4 kg. Eu ma simt grasa, asa ca vreau macar sa ajung la 49-50. Va rog, nu faceti misto.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, atunci vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

1 răspuns:
| vocea a răspuns:

Pai e simplu, alisa daca tu te simti bine la greutatea acutala nu ai de ce te teme, dar daca vrei sa slabesti trebuie doar sa faci miscare adica sa te mentii in forma, oricum esti in crestere e normal sa te dezvolti mult succes