| NicoletaNiko14 a întrebat:

Am 17 ani si am 4 masele cariate. Se merita sa le plombez de la ani astia. Avand in vedere ca mai am o plomba? Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Maselele nu se vindeca de la sine, cu cat stai mai mult cu atat ti se vor distruge mai tare, daca nu te grabesti sa iti plombezi maselele cariate vei ajunge in scurt timp sa ramai fara dantura, nu numai ca se merita sa le plombezi, dar pentru sanatatea ta este necesar si obligatoriu sa repari o carie mica sa nu astepti sa se distruga complet maseaua

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Merita" nu "se merita". Si da, merita. Plombeaza orice si apoi

| LaLaura a răspuns:

Pai de ce nu ar merita? sau preferi ca acele carii sa iti manace de tot maselele, apoi dentistul sa iti scoate si nervul, poate si maseaua cu totul daca nu mai are cum sa o plombeze.
Deci e mult mai bine sa te duci cand nu e foarte grav, sa ti le curate, ca infectia si caria sa nu ajunga la nervi. Eu am plombe de la 16 ani si e mult mai bine asa decat sa te trezesti cu vreo infectie sau nervii scosi la masele.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Logic că "se merită" : ai toată viaţa înainte şi ai NEVOIE de acele măsele!

Decât să dai 300-500 euro pe un implant, mai bine dai 100 euro pe o plombă!

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Bineinteles! Nu mai amana ca vei ajunge sa porti proteza pe 40 de ani!

| Eastwood a răspuns:

Clar ca se merita, dupa caria se face tot mai mare. Si copiii de 10 ani merg la dentinst!

| buzucan a răspuns:

Fugi la dentist si repara-ti problemele.

| DarkRevenge a răspuns:

Preferi carii decat sa ai plombe?

| Gabriel_Nastase_1969 a răspuns:

Incearca sa nu scoti nimic. sa le repari. cauta un dentist bun nu unu care cum vede carie scoate maseaua sau dintele.