| patrik986 a întrebat:

Am decis sa mă las de țigări, de ieri nu mai fumez dar de doua ore îmi e foarte greu să mă controlez să nu fumez, mi-am aruncat pachetul de țigări numai să nu le vădlaughing cum aș putea sa trec peste starea asta? Adica corpul meu îmi cere tutunul si e greu..cum as putea să "uit"?
#Rezist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti o preocupare in care sa poti uita de ele. La inceput este greu; dar dupa aceea te vei bucura si corpul iti va multumi cum nici nu-ti vei imagina.
Cauta sa bei si apa.

8 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Este bună şi ideea cu apa, dar e posibil să faci broaşte in burtă la câtă apă ar trebui să bei. Pentru inceput incearcă să nu mai stai in preaja unora care fumează, şi incearcă să gândeşti doar pozitiv. Aşa am făcut şi eu şi am reuşit. Nu te gândi la câţi bani chieltuiai aiurea, sau că un viciu aiurea a pus stapânire pe tine, gândeşte-te că tu eşti cel care iţi coordonează corpul şi mintea. Iar când nu mai rezişti, bea apă.

| georgianaanonim1 a răspuns:

Eu fumam de 3 ani. Iar de 4 luni nu mai fumez. Am zis stop si stop a fost. Bine am fumat de 2 ori din greseala dar de atunci nu am mai pus gura pe tigare. Nu e ca nu poti, nu vrei. Eu stau langa fumatori si nu am nicio problema, in afara ca nu suport mirosul. Eu din cauza asta am slabit foarte mult si asta m-a determinat sa termin cu tigarile. Mananca multe bomboane mentolate. Si spune nu. Gandeste-te ca nu dovedesti nimic cu fumatul si ca nimanui nu ii pasa daca fumezi sau nu. Pupici si sper sa ai aceeasi ambitie ca mine?

| alin131 a răspuns:

Roaga-te la Iisus Hristos si la Maica Domnului si citeste din Sfanta Scriptura.

Roaga-te si sa iti arate Iisus Hristos ce se intampla in lumea asta si de ce trebuie sa te ingradesti.

| Ineys a răspuns:

O camasa de forta ajuta.

| Teo29 a răspuns:

Lasa-te treptat. Stabileste sa reduci la jumatate numarul de tigari, impartite pe ore si la distante destul de mari intre ele. Stabileste-ti la inceput o singura zi/saptamana, apoi cresti treptat zilele fara tigari si asa vei reusi.

Asta in cazul in care nu le poti lasa deodata, ceea ce ar fi un lucru foarte bun.

Dar trebuie sa eviti mediul in care se fumeaza, tentatia de a fuma cand esti suparat, nervos, etc.

Fa si un sport si mananca bine, te vor ajuta sa te lasi de fumat.

| Liviu a răspuns:

Am fumat 8 ani, de 3 ani le-am lasat, am pus cam 20 de kg pe mine, dar asta-i partea a 2. (Reversu medaliei) Pana nu tii tigarile langa tine,pe masa, sa te uiti la ele si sa nu ai nici un stres, pana nu iesi cu prieteni afara, si ei fumeaza, tu te uiti la ei, la fel nu te vei lasa.Eu cand le-am lasat in prima zi, cand ii vedeam cu tigarea in mana, pe vreo unu la semafor, imi venea sa sar 2 3 intersectii, sa ii iau tigarea din mana, si sa o fumez pe toata dintr-un fum laughing

| Donsavas a răspuns:

Cu ambiție sau mergi la psihiatru pentru a ti se prescrie medicatie antifumat

| patrik986 explică:

Hai ca de o saptamana nu am bagat tigara in gura laughing Multumesc tuturor!