| Lovee_Vanille_1999 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Am 14 ani și nu știu cum să scap de acneele după suprafața pielei. Acneele nu sunt atât de roșii sau mari. ci mici și puțin pe frunte și în obraji. În schimb la soare, adică în perioada verii, îmi apar și pe umeri/spate. Știți un remediu? Fundă răspunsul cel mai bun.
Mulțam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kmidodo a răspuns:

La 14 ani e normal sa ai acnee. In organismul tau apar transformari, incepi sa te maturizezi si dpdv al organismului. Zici ca nu ai cosuri prea mari, ca sunt mici..Pastreaza-ti pielea cat mai curata, fa ceai de musetel si spala-te pe fata si pe unde mai apar. Mai ales vara, fa baie des, (transpiratia produce iritatii si pete rosii), deci pastreaza o igiene riguroasa si nu te impacienta.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Toate cele bune.

| andreeaAndreeaB a răspuns:

Buna si eu am 14 ani si mie mi-a iesit acnee dar foarte putin pe frunte si mititele dar nu asta a fost povestea din todeauna am avut ca tine cosuri multe rosi si dureroase acum am scapat de ele imi mai apare ocazional cand ma pensez pe langa spranceana a si recunosc ca inainte cu curatam pori si nici penseta si nici mainele si deaceia. Acum gata cu vorbaria despre mine

poti scapa de ele usor
1. bea multa apa 8 pahare cu apa
2. evita sa pui mana pe fata si sa cureti cat mai des cu putinta telefonul
3. spalate de fata doar dimineata si seara ca daca te speli vei inlatura uleiurile fetei ( sebumul ) si daca nu te speli va aparea mai multe crede-ma
4. nu trebuie sa incarci tenul cu produse de make-up
5. fa baie cu aburi 2-3 ori pe saptamna
depinde de ten pentru mai multe sfaturi folositoare poti sa intri pe un sait sfatulBunici si incearca si un demachiant natural
6. dimineata si seara stergete dupa ce ai curatat tenul pune ceai de musetel sa calmezi tenul.
7 foloseste crema de galbenele sa regenerezi epiderma
8 sunt niste produse bune de la dacia plant intreaba la plafar.
9. foloseste o crema de noapte facuta in casa formata din
ten normal 1 ling. de ulei de masline + una de ricin
ten gras 2 ling. de ulei de ricin si una demasline normal extravirgin
si o ceva mai bun este bun pentru acnee este o ling. de ricin ( are de propietatea de a usca tenul ) + una de ulei de argan + ulei de masline = fara cosuri
Si poti incerca si o masca cu ou timp de o saptamna
sper ca te-am ajutat ( cu drag Stefi )

| carminutza a răspuns:

Un remediu eficace se prepara in modul urmator: extrageti sucul de la o lamaie si amestecati-l cu o cantitate egala de apa de trandafiri. Aplicati acest amestec pe fata si lasati-l pentru aproximativ o jumatate de ora. Dupa aceea spalati-va tenul cu apa calda si dupa maxim 15 zile de la aplicarea regulata a acestui tratament veti observa efectele favorabile pe care le-a avut asupra infatisarii dumneavoastra.

| NeculaiIOfficial a răspuns:

Stiu eu o metoda (testata si de mine) care poate parea putin ciudata, dar merita :)
http://forum.romedic.ro/prod/Mibazonul,_benefic_sau_nu?! __030682.html