| daraparabara a întrebat:

Hei TPU. am nevoie de un raspuns urgent. zilele astea, respectiv acum 5 zile mi-am dat un pierce in limba, in primele zile s-a umflat limba, dupa vreo 2 zile s-a desumflat cum e normal si am crezut ca o sa fie totul ok, ieri mi-au aparut niste semne maronii pe limba dar nu le am bagat in seama, azi la scoala am vazut ca mi curge un lichid alb, nu aveam ce face, am zis ca astept pana acasa, iar acum cand am ajuns acasa am vazut ca am un fel de gaura in limba, gen mi e limba crapata pe deasupra. este normal? vreau raspunsuri concrete va rog, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu, nu este normal. Ai făcut infecție cu stafilococ cel mai sigur. Trebuie să mergi la medic să îți dea Dicloxacillină şi probabil o să fie necesar să scoți piercing-ul. Clăteşte gura cu apă cu sare cât mai des până poți ajunge la medic.

| Dumitrache_Simona_Daniela_1994 a răspuns:

Secreție am avut și eu vreo saptamana după ce l-am făcut.
Petele maronii nu sunt normale.

| TimberWolf a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Cand te gandesti ca unii cumpara creme de 70 de lei ca sa scape de stafilococi si altii isi fac gauri in limba sa faca stafilocoi...

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru TimberWolf):

Nu-i aşa?