| Rebbecca a întrebat:

Hei TPU am niste nelamuriri, tata are ochi căprui si toata familia lui ii are căprui sau albastrii, mama ii are albastrii foarte deschis si toata familia ei ii are albastrii sau căprui iar eu ii am verzi, foarte verzi, putin spre albastru uneori si cu linii mici căprui, si eu nu inteleg de ce nu seamăn cu niciunul si mai ales ca nimeni din familliile lor nu ii au verzi sau asa o combinatie. plus ca am citit pe net ca daca un părinte are căprui si unul albastrii, ochii copilului pot fii 50% albastrii, 50% căprui si 0% verzi... In rest seamăn la totul cu ei doi. Dar ochii de ce îi am asa? Dau funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Genetica de clasa a IX-a.
In cazul culorii ochilor participa doua gene diferite:
-EblEg=ochi caprui
-EbEb-ochi albastrii
-EgEg-ochi verzi

Legenda:
E=eye(ochi)
g/b/bl=green/blue/black(verde/albastru/negru)

Sansele ca tu sa sa fi avut ochii verzi erau de 25% in cazul in care ambii tai parinti au aceleasi gene pentru ochii caprui si de 50% sanse daca unul dintre ei avea ochi caprui spre verde.