| DiaAndra a întrebat:

Am o mare problema! Mi-am spart un cos pe frunte si mi s-a facut rosu si a dat sangele iar acum s-a facut o rana mare crying Stiti cumva ce pot sa pun(creme, alifi...)ca sa treaca repede...peste 5 zile am banchetul si nu pot sa ma duc asa crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pinkroz a răspuns:

Aceasi problema aici. Fugi la o farmacie, supermarket si cumparati gel pentru fata(curatare) e cam 10-15 lei te faci dimineata si seara.O sa ai impresia ca te strange fata.Nu aplica crema hidratanta. Si nu iti mai stoarce cosurile gelul asta te ajuta. In 4 zile ar trebui sa ai fata foarte curata ai fina daca respecti asta. Si la banchet poti acoperi urma lasata cu un pic de fond de ten.Eu folosesc Elmiplant Bioten-Cu miere+Arnica pentru ten normal/mixt. E gel de curatare. Noroc :3

4 răspunsuri:
| SpecialOana06 a răspuns:

Du-te repede la dermatolog, el stie cel mai bine cu ce sa te dai ca sa iti treaca.

| Latinmoon a răspuns:

Crema de galbenele!winking
Cand te duci la banchet pune-ti niste fond de ten.

| SpookyKid a răspuns:

Bitter suedez sau daca pisca prea tare foloseste crema de galbenele(este foarte buna la cicatrizare)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune.