| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am 14 ani si cred ca am o fisura anala.
Mi am introdus o coada de bic un pic mai mare in anus. Asta s-a intamplat seara iar pana am adormit simteam o durere intepatoare. Dimineata nu am mai simtit durerea pana am facut treaba mare si acum simt o durere arzatoare.
Ma puteti ajuta? Se vindeca acasa? Nu vreau sa afle parintii mei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iesi cu sange spune-le parintilor si fugiti la spital, posibil sa-ti fi perforat intestinul!

| Nistor_Valentin_2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar daca nu o vindec ce se intampla?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Nistor_Valentin_2002):

Daca intr-adevar e o fisura anala, si nu e doar o mica plaga/zgarietura nu o sa se vindece, o sa se infecteze pentru ca nu e tocmai cea mai curata zona a corpului tau si risti sa-ti pierzi continenta, adica risti ca dupa un timp sa nu mai poti sa tii materiile fecale si sa le elimini fara sa vrei, in continuu. Si in general odata pierduta continenta anala asa ramai toata viata, cu pampers si fara sa-ti mai poti controla scaunul, sunt diferite operatii si proteze insa nu dau cele mai bune rezultate.
Probabil in cazul tau e vorba doar de o zgarietura, insa nu merita sa risti, mai bine mergi la medic.

| Donsavas a răspuns:

Da-te cu crema de galbenele si cu apa oxigenta inainte! Trebuie sa dezinfectezi zona apoi sa aplici o crema calmanta care sa reduca din dureri.

| CuriousStuff a răspuns:

Fisura anala nu se vindeca acasa. Asa cum a spus AnaMaria, spune-le parintilor si fugi la medic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cum, ma, sa faci asa ceva? Ce-ai in capul ala? Coji de nuca? laughing)))

| Andreea213 a răspuns:

Ai o fisura anala si trebuie sa le spui parintilor, ca sa te duca la medic.

| ShadedCanvas a răspuns:

Asculta aici si asculta bine.
CuriousStuff a incercat sa iti explice eventualele posibilitati in urma actiunii tale; ti-a insirat ce trebuie, insa doar un cadru medical care te examineaza in persoana poate da diagnosticul final.Nu este de joaca cu asa ceva.Lasa treaba cu rusinea(presupun ca asta este motivul pentru care nu vrei sa le comunici parintilor) ca' nu asta te vindeca.