| NuStiuCeNumeSaImiPun a întrebat:

Hei TPU: Am o problema care pe mine ma cam tot enerveaza gandul.Problema e :
Pai stiti eu am cam mult par pe picioare si nu stiu ce sa fac ca sa scap de el ceva idei?
Mentionez ca am doar 11 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Loola_9927 a răspuns:

Te razi sau te epilezihappy. Daca te azi, parul va avea o radacina din e in ce mai groasa, si te asigur ca nu`ti doresti happy. Daca te epilezi, ai 3 optiuni, din cate stiu: Te epilezi cu : 1. aparat. 2. ceara 3. zahar...Eu zic ca cel mai bine e cu zahar.:*! Succesbatting eyelashes Funda?

| Analy a răspuns:

Pai...poti scapa de parul de pe picioare :
-Te poti epila cu aparatul de epilat
-Te poti epila cu ceara
-Te poti da cu crema depilatoara.

| Ramonaaaa a răspuns:

Buna
Singura solutie ca sa scapi de parul nedorit este epilarea.Sunt multe metode de epilare, depinde pe care o suporti.
Uite mai multe detalii aici.Iti sugerez sa citesti articolele pentru ca iti vor raspunde la toate intrebarile pe care le ai legate de epilat.
http://www.noifetele.ro/advice/health.php?id=10
http://www.noifetele.ro/advice/health.php?id=9
http://www.noifetele.ro/beauty/july08_hr_feature.php
http://www.noifetele.ro/beauty/beauty_products.php

| didiDia a răspuns:

Solutia pentru a scapa de parul nedorit(de pe picioare, dar si din alte zone ale corpului) se cheama epilat(cu exceptia sprancenelor unde se cheama pensat). Totusi, cred ca esti cam mica pentru a te epila. Epilatul cu ceara si cel cu aparatul electric care smulge firul de par sunt doua procedee cu efect de durata, dar care implica durere. Mai asteapta si tu 2-3 ani pana sa incepi sa te epilezi.

| tapeee a răspuns:

Sa te epilezi.

| 24101996 a răspuns:

Epileaza'te...happy

| BlueBird a răspuns:

Te epilezi cu benzi sau cu bic'u. Bafta si ai grija sa nu o faci prea des ca sa nu iriti, in caz contrar poarta pantaloni lungi dar vaporosi gen shalvaribatting eyelashes.

| NuStiuCeNumeSaImiPun explică:

CaTaLiNuTzZa dar epilarea cu zahar cum se face? AA si de unde pot lua ceara? Lasa durerea ca o suport big grin cred.

| NuStiuCeNumeSaImiPun explică:

Sau epilatoarele cum se-o fi numind aparatele alea de unde le iau?

| Bihter a răspuns:

Te sfatuiesc sa mai astepti,epilatul pentru tine este cam dureros, ai pielea prea fina, in general pielea la 11 ani este usor de ranit si se irita imediat. daca te-ai epila firele de par ar fi smulse iar radacina sau firul de par nu se modifica in nici un fel,firul va fi la fel de fin cum este si acum,daca te razi firele vor fi mai tari si vor creste mai repede deoarece vor fi retezate de lama, orice fel ai folosi, dar cum am mai zis... vreo 3 ani ar mai trebui sa astepti

| davidwarner a răspuns:

Singura solutie este epilatul. Epilatoarele(cele mai convenabile dupa mine) le gasesti la magazinele de electronice, benzile de ceara, la orice magazin. Te sfatuiesc sa iti cumperi un epilator Braun 7, am si eu unul. Epileaza si exfolieaza, plus ca merge sub apa, ceea ce ajuta la diminuarea dureri.
PS: Cu durerea nu e asa usor, se smulge parul din radacina, deci... In orice caz, succes!