| mataiibine a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare. ce inseamna daca pe iubitul meu il mananca capul penisului? am facut dragoste si cu prezervativ si fara si tot il mananca. nu stiu ce sa cred. este normal? sfatuiti-ma cum puteti happy funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mâncărimile genitale sunt ( în general ) semnul unei INFECŢII genitale - cel mai probabil, o candidoză sad
Uneori, sunt însoţite de diverse iritaţii, usturimi, sau chiar secreţii...

TREBUIE să meargă la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI merge la medicul de familie pentru Trimitere la Dermato-venerologie.

De asemenea, dacă este vorba de o infecţie genitală, cel mai probabil, eşti infectată şi tu sad
Deci, ar fi indicat să mergi la un control ginecologic şi să faci un test de secreţie vaginală!

Iar tratamentul să-l faceţi amândoi; în perioada tratamentului NU se face sex...

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are o infectie genitala. Sa mearga repejor la un dermatolog (optim in primele 24 de ore de la primul simptom)

| darrio2007 a răspuns:

O mai face-ti pana nu il mai mananca. Poate este un motiv sa se sature de sex.

| Kirito21 a răspuns:

Sa nu fie vorba de o infectie sa mearga la control cat mai repede si daca are ceva cred ca ar fi cazul sa iti faci si tu un control avand in vedere ca ati intretinut relatii sexuale fara protectie.

| ChristinneMih a răspuns:

Poate are vreo infectie. Cel mai bine este sa faca un control. In legatura cu aceste chestii, noi cei de aici nu prea avem cum sa te ajutam.

| Taterz a răspuns:

Vai, cum va place sa bagati fata in sperieti fara motiv.
-cel mai sigur, este o iritatie / inflamatie
-Cel mai sigur, acea iritatie este cauzata de candida albicans - o ciuperca foarte comuna, o are aproape oricine care nu a trait sub un clopot de sticla, dar se manifesta cel mai des atunci cand scade imunitatea, sau cand iei antibiotice. Bineinteles, exista multe alte motive ca ea sa se manifeste. Tu fiind fata, probabil vei avea mai multe intalniri cu manifestarile ei decat el (in special in perioada comunista a lunii).
-La ginecolog, poti merge si fara trimitere de la medicul de familie. Suni, iti faci o programare si gata (asta in cazul cabinetelor).
EL, nu merge la ginecolog, el este baiat. El se poate programa fara trimitere de la medicul de familie, la un cabinet de dermatologie.
In orice caz, oricare dintre voi mergeti primul la medic, trebuie sa mentioneze contactul sexual, si sa ceara reteta de tratament si pentru partener.