| andreea350dum a întrebat:

Hei TPU, am şi eu o întrebare în special pentru voi fetele, eu am de luat un tratament cu anticoncepţionale pentru tratarea chisturilor ovariene, tratament recomandat timp de 1 an de un an de zile, le-am luat 6 luni iar aceasta lună aş vrea să fac o pauză de o lună simt nevoia să fac pauza aceasta, afectează cu ceva această pauză de o lună în care am întrerupt AC? Şi mai am o întrebare în această lună de pauză cât timp nu mai iau AC, la cât timp aş putea să am ovulaţie? Mulţumesc şi aştept răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ți-a zis să le iei un an, un an le iei, dacă simți că-ți fac rău, du-te la doctor și spune-i ce ai și decide el dacă să le continui sau nu.

| andreea350dum explică (pentru Adry05):

Păi rău nu-mi fac, doar că vreau eu să fac pauza asta de o lună să văd cum e

| MondaytoMondayimIn a răspuns:

Poți sa imediat in luna cu pricina! Anticoncepționalele nu sunt 100% nici când le folosești! Dacă ai intrerupt tratamentul poți rămâne însărcinată imediat. Depinde când ai cm. De regula ovulatia apare in jurul zilei 14 de cm, in cazul unui cm regulat! Urmărește ți activitatea cm pe o aplicație și îți spune exact când ai zilele de ovulatie!

| andreea350dum explică (pentru MondaytoMondayimIn):

Chestia e că nu stiu sigur dacă mi s-a reglat, odată îmi vine pe 26 odată pe 28, mereu diferență de vreo 2 zile aşa, nu vine mereu pe aceiaşi dată

| MondaytoMondayimIn a răspuns (pentru andreea350dum):

Nici nu trebuie sa îți vina mereu pe aceeași data. Încearcă sa îți descarci in telefon o aplicație de monitorizat cm și bifează acolo prima zi din ultimul cm. O sa fie mai ușor.

| vlad699 a răspuns:

Du-te la ginecolog mai bine nu fa de capu tau