| Biscuiti a întrebat:

Hei TPU am un carcel la piciorul drept de aproape o ora si simt ca innebunesc. Mi-am pus piciorul intr-un anumit fel si vad ca nu ma doar chiar asa tare, dar a inceput sa imi amorteasca, iar daca il misc ma doare ingrozitor de tare si asa imi mai da cateva "sageti"... Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Masează locul cu o cremă pentru circulația periferică.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Înteapă locul dureros cu un vîrf de ac si il scoti repede, dar să nu atingi un vas de singe mare; dacă nu cedează durerea calcă cu tălpile goale pe o suprafată rece(ex.-gresie).

| adinaciosescu a răspuns:

Incearca sa iei o pastila de magneziu.De obicei carenta de magneziu da acesti carcei si contractii musculare.

| Dragoshelu91 a răspuns (pentru adinaciosescu):

Din ce spune ea mai mult are nevoie de Calciu dar nu strica si magneziu ai grija de sanatate ca esti micuta

| adinaciosescu a răspuns (pentru Dragoshelu91):

Mai precis dezechilibrul dintre calciu si magneziu in organism dau aceste stari :de crampe musculare, carcei si "ochi care se zbate".