| SweetAndDead a întrebat:

As dori sa stiu si eu cat timp dureaza varicela si in cate zile dispare mancarimea. Fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SăȘtiCăMereu a răspuns:

Cam 14 zile! iar mancarimea depinde de tine!

3 răspunsuri:
| Colors a răspuns:

Virusul ce cauzeaza varicela se transmite cu usurinta de la o persoana la alta. Cel mai frecvent transmiterea bolii se realizeaza pe cale respiratorie, prin intermediul mucoaselor bucale si nazale. De asemenea virusul se poate transmite prin aer, prin stranut sau tuse, de la persoane bolnave. Mai rar, virusul se transmite prin secretiile rezultate din ruperea veziculelor cutanate. Cea mai contagioasa perioada incepe cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei veziculare si continua in timpul formarii veziculelor (care dureaza in general 4-5 zile) pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.

| mariusboss9999 a răspuns:

Pai varicela dureaza 2-3 saptamana si mancarimea depinde cat de mult te scarpini (ce as vrea si eu sa am in timpul scolii) rolling on the floor

| nicoletaparaschiv a răspuns:

Pai dureaza vreo 3 saptamana. si mancarimea pana iti trece