| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Bunicul a facut mai multe accidente vasculare, si am observat ca nu mai e la fel. Rade dintr-o data, spune ca il ploua dar de fapt e soare. Are anumite iesiri ciudate. E ceva normal, din cauza tratamentului sau asa va ramane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Exaizo a răspuns:

In momentul in care o persoana are un accident vascular i se sparge o vena in creier. Ideea este ca depinde in care parte a creierului i s-a spart. Bunicul meu a patit la fel si i-a afectat partea de comunicare, si anume ca tot timpul nu isi gaseste cuvintele, se balbaie, vorbeste greu, etc. Dar totusi putea fi si mai rau, adica putea ramane o „leguma", paralizat pe viata, sa fie obligat sa poarte pampers, etc. Deci... life is a *** and the dead is her sister.
Oricum, ideea este ca, imi pare rau sa-ti spun asta dar in cel mai bun caz, dupa ce nu va mai lua multe medicamente (dar tot va lua, pana la „sfarsit") va ramane foarte sensibil (adica se va enerva usor, va rade la orice gluma, etc, ca un copil) si atat.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are nevoie de evaluare neurologică.
Citește și prospectele medicamentelor, la Reacții adverse.
Sănătate!
Pa, pa.

| Wehrmacht a răspuns:

Chestiile care afecteaza creierul cum sunt accidentele vasculare, otravirile cu substante ce blocheaza oxigenarea acelei parti, loviturile...etc. pot provoca leziuni destul de grave, efectele putand sa fie diferite in functie de ce zona a creierului a fost afectata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Accidentul vascular inseamna un cheag pe creier care impiedica buna lui functionare. in timp situatia se poate remedia dar nu e un lucru sigur

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e cheag de sange ci un vas spart.Mama mea a avut, si stiu. Fatpul ca delireaza, aceasta boala i-a afectat creierul si are alzheimer sigur. Nu se mai vindeca, asa ramane pana la moarte.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si un vas spart ce formeaza daca nu un cheag de sange? Nu amesteca alzheimer cu accidentul vascular, sunt lucruri total diferite

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu.Un cheag de sange este cheagul care se formeaza in interiorul vasului sangvin fara a se sparge vasul.In aceasta situatie este nevoie de interventie chirurgicala delicata ce asuma enorme riscuri.In urma interventiei chirurgicale se extrage acel punct sau ghem de sange coagulat din vasul sangvin. Vasul de sange spart este un vas de sange rupt, care dupa spargere nu mai circula absolut picatura de sange in el.Nu se opereaza pentru ca nu mai e posibila legarea vasului de sange odata ce nu mai circula sange in el. Nu ma mai contrazic cu tine.Stiu pentru ca mama a avut si multi si multi din cunoscuti si am discutat pe tem asta.Alzheimerul intervine in urma accidentului vascular cranian.Nu am amestecat una cu alta ci am adaugat ca are alzheimer, o boala ce apare dupa mai multe accidente vasculare si nu numai. Poti avea alzheimer si fara accident vascular.O zi buna.

| SouLIce a răspuns:

Nu cred ca exista tratamente pe piata care sa aiba ca efect secudar deliratul
Ar trebuii sa se duca la un medic

| BogdantheDreamer a răspuns:

In urma accidentului vascular asa se intampla, cunosc persoane cu comportament identic. Creierul este afectat iti dai seama.

| Windwalk3r a răspuns:

Nu vreau sa te sperii sau ceva, dar intreaba un doctor (profesionist).
Eu spun ca e de la tratament si ca e temporar, acum depinde si de cand e asa...