| נυѕтιηє a întrebat:

Cum pot scapa de cearcanele de la ochi? angry! sunt disperata angry!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AngelOrDemon a răspuns:

Un remediu simplu pentru care puteti opta este aplicarea feliilor de cartofi pe pleoape, timp de 10-15 minute. Va spalati apoi cu apa calduta. Aplicati comprese reci cu infuzie din petale de trandafir. O lingura de petale uscate la 100 ml apa. Se folosesc trandafirii de dulceata. Si compresele cu infuzie de flori de tei reduc cearcanele. Se pun alternativ, comprese reci si calde. Se incepe cu compresele calde si se termina cu cele reci.

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Chiar daca nu ai inca riduri, poti avea un inceput de pungi sub ochi sau pete inchise la culoare. Cercurille negre sunt, de obicei, ereditare si sunt un semn de subtiire a pielii. Orice produs care sporeste nivelul de colagen (cauta-le pe cele cu peptide sau vitamina C) vor ingrosa pielea, facand vasele de sange mai putin vizibile.

| DozaDeVise a răspuns:

Cea mai simpla si mai ieftina metoda care nu costa nici 2 lei laughing

pune la fiert apa, iar cand fierbe pune doua pliculetze de ceai in ea [pur si simplu...fa un ceai laughing]

apoi scoate pliculetzele si punele in frigider [nu in congelator ¡]

intre timp, cat ashteptzi sa se raceasca pliculetzele poti bea ceaiul

cand s´au racit pune´le pe ochi si stai in pat ascultand muzicaa [nu la casti] vreo 10 - 15 min.

nu trebuie sa te uiti la ceas sa vezi cand au trecut 10 min, cand ti se pare tie ca au trecut le dai jos

incearca sa faci asta in fiecare zi pana se mai astupa

nu uita!¡ ---> nu folosi aceleashi pliculetze de doua ori, arunca´le la gunoi cum ai terminat

bafta ¡

fundita?¿