| alletz2001 a întrebat:

Hei TPU cum sti cand iti vine ciclul si cand trebuie sa porti bustiera?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la PRIMA menstruaţie/menarha...

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

La fel, NU este o "regulă generală" pentru a prezice când trebuie să porţi bustieră - depinde cât de repede te dezvolţi...

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| andreeadenisa22 a răspuns:

~Cand ai sange pe chiloti.
De obicei se manifesta prin anumite simptome premenstraule: intarirea sanilor, dureri stomacale, iritabilitate s. a.
Cand acesta soseste nu trebuie sa faci nimic decat sa iti pui un tampon, absorbant ca sa nu te patezi pe haine.
De obicei acesta vine 1 pe luna cam la 20-24 zile. La inceput nu o sa fie regulat, insa sa nu te sperie acest lucru. Cu timpul vei recunoaste cand acesta trebuie sa soseasca.
Bustiera trebuie sa porti cand incep sa iti creasca sanii, si cand o sa-ti creasca si mai mari poti purta sutien.
Mie una nu-mi place cum se vad sanii fara bustiera sau sutien.~

| anapricopi76 a răspuns:

Buna incearca sa folosesti metoda calendarului este cea mai eficienta.

| Adelsi a răspuns:

Ciclul iti vine cand gasesti pe chilot un lichid galben apoi o sa ai dureri de cap, ameteli, o sa te doara spatele iar apoi burta (depinde de ori ce fata )

| Claudiamira a răspuns (pentru Adelsi):

Si la cât timp o sa îți vina după aceste semne?

| AlexandraPisii123 a răspuns:

Menstruatia nu are o data anume de incepere, difeea de la o fata la alta. Documenteaza.te intreband.o pe mama ta, o prietena care a trecut prin asta, medicul ginecolog si vezi care.i treaba. Iar bustiera o poti purta pe la 10-11 ani cand intri in perioada de pubertate sau cand incep sa-ti creasca sanii.
Mult noroc

| AlexandraPisii123 a răspuns:

Menstruatia nu are o data anume de incepere, difera de la o fata la alta. Dar de obicei varsra e intre 9-15 ani. Documenteaza.te intreband.o pe mama ta, o prietena care a trecut prin asta, medicul ginecolog si vezi care.i treaba. Iar bustiera o poti purta pe la 10-11 ani cand intri in perioada de pubertate sau cand incep sa-ti creasca sanii.
Mult noroc