| venilla a întrebat:

Hei TPU big grin Tocmai am fost la oftalmolog si mi s-a spus ca am miopie. Deocamdata am -0, 5 dioptrii la ambii ochi, dar am inteles ca o sa mai creasca. Ce parere aveti despre lentilele de contact? Ati purtat vreodata lentile? Daca da, cum vi s-au parut? Mi le recomandati? FUNDA big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Scuze, ca nu ti-am raspuns la intrebare mai devreme, dar nu am mai intrat pe TPU. Eu stiam ca operatia iti corecteaza vedere, iar cu lentilele e foarte simplu: Cand de tuci la control (eu merg din 6 in 6 luni sau o data pe an), iti spune cu cat ti-au scazut diopriile si in functie de cat ti-au scazut iti face alt apereche de ochelari corespunzatoare.

Costurile variaza: Daca vrei rame scumpe si lentile cu protectie pentu calculator (le recomand), facute din plastic sau sticla (alege plasticu sunt mai rezistene si daca se sparg nu iti intre cioburi in ochi) si daca vrei sa aiba marginile subtiri te poate costa in plus, dar pretul unei perechi de ochelari variaza, dar in general iti spune dupa control si in functie de ce alegeri faci cat trebuie sa dai (poti sa dai de la 3 milioane pana la 12 sau mai mult).

4 răspunsuri:
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut! Eu am miopie de cativa ani si port ochelari, daca vrei de la 18 ani in sus iti faci operatie de corectare a vederi. Lentilele d econtact nu le-am incercat, insa din cate mi-a spus mie oftalmologu nu e indicat sa porti cat timp dioptriile iti cresc (nu stiu dc). Sa porti ochelari nu e un lucru rau si la cati oameni poarta nu prea ai fi pe dinafara.

| venilla explică (pentru ZambetulNebuniei):

Nu prea imi place cum imi sta cu ochelari si am inteles ca operatia doar micsoreaza dioptriile, nu vindeca miopia, dar nu mi se poate garanta ca dupa operatie voi avea dioptrie zero... oricum, lentilele trebuie sa le schimb zilnic, nu? si sunt costisitoare?

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru venilla):

Scuze, ca nu ti-am raspuns la intrebare mai devreme, dar nu am mai intrat pe TPU. Eu stiam ca operatia iti corecteaza vedere, iar cu lentilele e foarte simplu: Cand de tuci la control (eu merg din 6 in 6 luni sau o data pe an), iti spune cu cat ti-au scazut diopriile si in functie de cat ti-au scazut iti face alt apereche de ochelari corespunzatoare.

Costurile variaza: Daca vrei rame scumpe si lentile cu protectie pentu calculator (le recomand), facute din plastic sau sticla (alege plasticu sunt mai rezistene si daca se sparg nu iti intre cioburi in ochi) si daca vrei sa aiba marginile subtiri te poate costa in plus, dar pretul unei perechi de ochelari variaza, dar in general iti spune dupa control si in functie de ce alegeri faci cat trebuie sa dai (poti sa dai de la 3 milioane pana la 12 sau mai mult).

| BrunetteBitch a răspuns:

Eu port de aproximativ 2 ani, si le recomand, mai ales din privinta estetica (nu imi place cum imi sta cu ochelari). Trebuie sa ai grija la igiena, sa nu apara infectii sau alte probleme. Prin urmare, eu le prefer si le recomand calduros:*

| LarisukaChan a răspuns:

Sincer...nu ti le recomand doar daca pleci la vreun eveniment special. Lentilele de contact jeneaza ochiul si in acelasi timp ti-l poate infecta,doarece atunci cand atingi lentila pentru a o pune in ochi atunci bacteriile de pe mainile tale ajung pe lentila, iar aceasta ajunge in ochi, infectandu-l. Ochelarii sunt mai buni si daca nu crezi ca iti sta bine cu ei incearca niste ochelari cu rame groase care par mai amuzanti...