| Alexandru8800101 a întrebat:

Hei tpu.La varsta de 16 ani este posibil sa am ocluzie intestinala? ma doare burta de 1 saptamaba la buric și se lasa jos în dreapta buricului după în stânga buricului și tot asa. Durerile sunt de trecut cu vederea și suportabile dar apendicita nu cred ca am dacă ma doare de 7 zile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un medic internist si sa faci o ecografie abdominala!

| a1doru a răspuns:

Mergi urgent la medic, nu astepta tu raspunsuri pe TPU!

| Violleta2022 a răspuns:

Apenticita cel mai probabil.
Ocluzia intestinala reprezinta oprirea tranzitului intestinal pentru materii fecale si gaze de etiologie variata si constituie o urgenta.

| NLS a răspuns:

Mergi de urgenta si fa un ecograf.
Nu ai semne de hernie inghinala, intr-una din parti?
Dar chiar si asa, nu poate fi vorba de ocluzie intestinala, pentru ca asta ar presupune sa: nu mai poti manca, sa te simti plin, sa vomiti, sa nu ai gaze si scaun, timp de mai multe zile.
Febra nu e exclusa, desi nu apare mereu.

Indiferent ce ar fi, nu e de joaca.
Pentru linistea mea, as merge la urgenta astazi.

| ioana748 a răspuns:

Ce ar fi sa mergi la doctor ca pot fi multe cauze.

| StudentLaMedicina a răspuns:

La ocluzie intestinală vomiți violent şi nu ai niciun sunet intestinal.

Eu nu ştiu de unde le scoți, dar am câteva sugestii pentru tine. În privința diagnosticelor. Poate ai diverticulită? Polipi în colon? Scleroză multiplă? Intoleranță la gluten? Limfom de tip manta? Pancreatită acută? Diabet de tip I? Hepatită? Boala Crohn? Colită ulceroasă?

Vezi dacă nu ai vreuna din astea, toate dau dureri de stomac. Şi mai am după ce citeşti despre toate.