| IonutMiclos a întrebat:

Hei tpu.Este aceasta o tensiune normala pentru un copil de 16 ani? 11 cu 4 și 61 de bătăi ale inimii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU!
Raportu normal la tensiune (intre maxim si minim) este de 3/2.
Pulsul pare normal.
Repeta masurarea tensiunii, eventual si cu un al tensometru!
Daca valoarea mica nu se schimba, atunci URGENT trebuie chemat un medic /salvarea (112)!

| IonutMiclos explică (pentru Bula):

Sunt deshidrat de dimineata și ma doare capul. Oare sa fie din cauza aceasta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutMiclos):

Cauza poate fi si deshidratare excesiva, dar mai probabil este eroarea de masurare (tensiometrul nu a fost montat/aplicat corespunzator SAU bateria este slabita).

| IonutMiclos explică (pentru anonim_4396):

Ok.De obicei eu aveam 11 cu 7 mereu niciodată sub aceasta tensiune

| StudentLaMedicina a răspuns:

Măsoară mereu tensiunea când eşti liniştit, la minim o oră după ce ai fumat. Ia tensiunea mereu de 3x cu 1 minut între măsurători.

| johnnny123 a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Problema este că el nu e liniștit niciodată. De când se trezește și până când se culcă își caută simptome și își imaginează ce boli ar putea avea. "Am o zgârietură. Oare am făcut cancer la genunchi?"

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru johnnny123):

Poate şi pentru că în comentarii i se spune că are ceva "grrrrrav" sau "să sune la 112". El primeşte ce vrea de aici - anume confirmarea că sigur e bolnav pe undeva.

| Delyae a răspuns:

Întreabă-ți părinții.