| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Este normal sa ma doara in gat desi mi-am scos amigdalele? Am racit si ma doare in gat destul de tare.Din cate stiam, daca faci operatia nu mai ai probleme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă "ţi-ai scos amigdalele" ( ai făcut o amigdalectomie ), tot poţi avea o faringită/laringită - motiv pentru care te doare "gâtul"!
Atât doar că nu mai faci amigdalită.

Deci, fuguţa la medicul de familie!

Toate cele bune!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru bursuc001):

Aaaaa...Ce m-am speriat. Cand eram in spital, un coleg de salon mi-a spus ca e posibil sa creasca la loc si de cand am racit si ma ustura putin in gat m-am gandit doar la ce spunea colegul de salon. Merg la medic maine. Multumesc frumos pentru raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Cu plăcere happy

Amigdalele NU mai cresc la loc rolling on the floor

Multă sănătate!

4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Păi nu te dor amigdalele ci faringele.
Amigdalele se scot dacă o persoană face amigdalită cam de 2, 3 ori pe an. Nu se scot așa hodoronc tronc. Este bine să ai amigdale. In gat existe mai multe formatiuni decat amigdalele este posibil mai mult ca sigur să ai o faringită acută. Inflamația faringelui se datorează infecțiilor virale sau bacteriene streptococul, stafilococul sau Haemophilus.
Trebuie să te duci la un consult ORL.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Anonimuserr):

Mi-am scos amigdalele acum cateva luni din cauza ca se inflamau des si erau criptice, iar din cauza lor am probleme cu articulatiile. Ideea e ca am racit si simt ca ma ustura si ma doare in gat si mi-era teama.
Multumesc frumos pentru raspuns