| Useeeer124124 a întrebat:

FUNDA, URGENT!
De curand, am tot vazut intrebari pe TPU legate de leucemie si chiar numai pot :-s M-am speriat rau. Imi puteti spune simptomele leucemiei? :-s Si pe unde apar vanatai pe corp? Pot aparea si in jurul genunchilor?
Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jessica03 a răspuns:

Simptomele depind de cat este de avansata boala si pot include:
- febra si transpiratii nocturne
- infectii frecvente si neobisnuite
- astenie si fatigabilitate
- cefalee (durere de cap)
- aparitia de echimoze (vanatai) pe corp si sangerari la nivelul gingiilor si la nivelul rectului
- cresterea in dimensiuni a abdomenului, dureri in partea stanga a acestuia sau in umarul drept, datorita splinei marite
- tumefierea nodulilor limfatici de la nivelul axilei, gatului sau la nivelul canalului inghinal
- scaderea poftei de mancare si scaderea in greutate deoarece exista senzatia de plenitudine.
Formele cronice de leucemie, de cele mai multe ori, nu dau nici un simptom decat cand boala este avansata.

| Useeeer124124 explică (pentru Jessica03):

Da, dar vanataile pot fi si pe genunchi? :-s

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In leucemie, vanataile apar peste tot spontan (adica fara sa te lovesti). Sunt vanatai mari, dureroase (ca si cum te-ai fi lovit rau) care trec prin toate fazele unei vanatai (vanat, rosu, verde, galben) si se vindeca extrem de lent (o luna, 5 saptamani)