| Sahara1900 a întrebat:

Hei TPU, ieri am machiat doua prietene si una dintre ele a avut un stafilococ la ochi care aproape trecuse, mai era doar o bubita ft mica dar nu era rosie sau ceva parca. Dupa am folosit imediat si eu pensula si voiam sa intreb daca e posibil sa fi luat si eu? Ea a mai folosit si de la alte persoane si nu au luat. Stiti cumva dupa ce timp apare sau daca poate sa apara si in alte locuri? Tin sa precizez ca fata nu stia ca e stafilococ ca este mica si nu stia exact ce are pana nu si-a intrebat mama. Sunt foarte speriata, nu vreau sa il fi luat deoarece se poate muri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RazvanLegendaVie a răspuns:

Dacă se agravează poți merge la medic dar dezinfectează și tu penseta cu un șervețel cu alcool. Și da poți avea pe corp stafilococ.