| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Mi-a venit prima menstruatie luna trecuta in Octombrie in intai, iar luna asta nu mi-a venit. Ce se intampla, de ce nu a venit, e ceva grav? Spuneti fetele! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU este nici o problemă : de obicei, la început, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar 3-6 luni ), dar cu timpul se va regla.
Oricum, la cei 13-14 anişori ai tăi menstruaţia întârzie frecvent, mai ales acum la început.

Uneori, menstruaţia nu vine lunar şi "reglarea" durează chiar până la 17-18 ani, dar sunt cazuri mai rare.

În general, în primul am de menstruaţie ar trebui să se "regleze" şi să ai menstră în fiecare lună.

NU este nimic grav, nu ai de ce să te nelinişteşti, TREBUIE doar să ai răbdare.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o dereglare hormonală, destul de frecventă întâlnită la debut.
Ceaiul de crețișoară ajută la reglarea menstrei, este un stimulent hormonal natural.
Ai grijă de tine, sănătate.
Pa, pa.

| AmericanHistoryX a răspuns:

Pai se intampla ca organele tale genitale interne si externe sa se dezvolte. daca ai avut menarha acum o luna, perioada asta cu menstruatii "dereglate" o sa mai tina ceva vreme pana te echilibrezi hormonal.

| Dia_Dydy_1990 a răspuns:

Nu chiar daca nu iti vine nici luna viitoare trebuie sa ii spui mamei tale sa te duc la un doctor