| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat un rimel nou si m-am dat. Nu am observat ca nu mai amdemachiant, si la cat de proasta eram m-am facut cu acetona. Pe langa ochi unde m-am manjit. Acuma acea zona este rosie. Ce fac? :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Aoleu, cum sa faci asta? Acetona este foarte iritanta pentru ochisad Sper ca te-ai spalat bine cu apa rece dupa aceasta patanie. Daca ti s-a inrosit mucoasa oculara si ai dureri/usturimi, te sfatuiesc sa mergi la un oftalmolog. In functie de gravitatea situatiei iti va recomanda picaturi, unguent, ce considera el. Ai grija

| Kumiko19 a răspuns:

Offf, de ce te-ai dat cu acetona la ochi? E foarte periculos, ai mare grija! Nu mai face prostia asta. Spala-te bine pe fata, da-ti cu o crema, si da-ti acolo cu ceai de musetel sau cu aloe.

| ImSick a răspuns:

Cand am vazut ca se inroseste m-am spriat. A ramas rosu jumate de ora. Dar nu am dat cu acetona aproape de ochi. M-am dat cu crema si cu pasta de dinti