| Adriana660202 a întrebat:

Hei TPU revin și eu cu o intrebare.De sambata respir greu rau de tot.Astazi joi 19 septembrie ma doare in gat stranut si imi curge nasul.Tin sa menționez ca eu fumez de 1 an și m-am lasat.Mai am și niște probleme când ma aplec sau când fac efort mic sa urc 3 scări alergând obosesc rau.Si ma trezesc și noaptea din somn ca respir greu. Poate fi de la raceala sau cancer pulmonar alte probleme? Pe 1 fac analize

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Whitte a răspuns:

O raceala. Si ar fi cazul sa mergi la medic, nu pe TPU.
Ce analize faci pe 1? Medicul de familie trebuie sa te vada azi.

| Adriana660202 explică (pentru Whitte):

De sânge vitamina d urina urocultura coprocultura sunt în regula?

| shyde a răspuns:

O gramada de boli se manifesta asa, nu te gandi la cancer prea degraba. Primul pas il ai deja, cu analizele de sange. Nu cred ca conteaza ca le faci mai devreme, nu esti un caz urgent. O urgenta e cand cazi jos din picioare, lesini, iti amorteste corpul, sangerezi incontrolabil, etc. Poti astepta linistita pana iti programezi toate verificarile ce urmeaza.

Oboseala asta, e cumva durere la plamani? Mergi sa iti faci o radiografie pulmonara, e destul de buna si ieftina. Sau ce ti recomanda specialistul pe respiratorii, pneumolog cred ca ii zice. Dar eu am mers de capul meu sa fac o raza la plamani la un laborator si mi-a vazut ce trebuia, o mica raceala care a trecut, chiar si ORListul iti poate spune cat de sever e rezultatul, ca sa ai doua concluzii intr-o singura consultatie

Respiratul greu e cumva pe sinusuri? Poate fi rinita/sinuzita, eu am si e groaznica, ma sufoca intruna. Trebuie sa te gandesti in special unde e oboseala, apasarea, durerea, ca sa nu mergi in prea multe locuri. Eu ma sufocam si nu stiam exact ce e, pana am fost la ORL si mi-a facut endoscopie nazala, si am aflat ca e rinita cronica.

| Adriana660202 explică (pentru shyde):

Nu tusesc nu ma doare in piept.Dar obosesc asa din piept cand ma aplec ma doare in piept si atat.La prea mult efort îmi bate inima repede și respir greu rau. Posibil o raceala mare sau ce ai spus tu