| adrryana a întrebat:

Sfecla contine foarte mult fier? E periculoasa pentru organism? Pentru ca eu in fiecare dimineata imi fac un suc din sfecla,morcov si mar si am auzit ca e posibil sa imi creasca fierul din organism,iar asta ar duce la mai multe boli(cancer,probleme cu rinichii etc)

Va rog lamuriti-ma,chiar imi place sucul ala,mi-a intrat in rutina zilnica, dar nu vreau sa fie un pericol pentru sanatate.

Ar putea sfecla sa contina ceva care in cantitate mare sa imi afecteze sanatatea.din cate am citit, doza zilnica de fier recomandata la varsta mea este de 15 mg pe zi.este posibil sa depasesc aceasta doza doar printr-un suc? Stiu si ca o sfrcla rosie fiarta contine in jur de 2 mg de fier, dar eu o folosesc cruda.
Ofer funda pentru cineva care ma poate lamuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, nu e nici o problema cu fierul din sfecla rosie. Probleme ar putea fi cu acidul oxalic. Dar la cantitatile alea nu sunt probleme.

| stlucian a răspuns:

Http://www.csid.ro/......-12113009/

http://prodieta.ro/......e-sfeclei/

CONTRAINDICATII SI PRECAUTII ALE CONSUMULUI DE SFECLA ROSIE:

In general, aceasta planta este tolerata foarte bine de organismul uman in orice stare a ei: cruda, fiarta, coapta, murata etc.
Este contraindicatapersoanelor diabetice, datorita continutului mare de zahar.
La aproximativ 15% dintre cei care consuma sfecla rosie, urina capata o culoare rosie, fenomen denumit beturie, care nu arata vreo afectiune sau intoxicatie, ci doar o incapacitate partiala a organismului de a asimila anumiti nutrienti din sfecla.
Abuzul de suc de sfecla (peste 400 ml) poate determina o paralizie temporara a corzilor vocale. De asemenea, la doze mari de suc de sfecla rosie sau la sucul de sfecla consumat simplu, fara suc de morcov, pot aparea stari de greata
http://dietamediteraneana.wordpress.com/......naturiste/

| RobykaBskf a răspuns:

Sfecla este foarte buna si sanatoasa!