| merock666 a întrebat:

stiti vreun remediu impotriva insolatiilor solare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mandarina888 a răspuns:

In primul rand insolatiile numai solare pot fii, de aceea se numesc inSOLatii de la soare! Te poti proteja in mai multe feluri, trebuie sa consumi lichide foarte multe sa nu lasi organismul sa se deshidrateze, sa ai capul protejat de soare pentru ca este zona cea mai sensibila a organismului sa ai grija sa te imbraci cat mai lejer sa nu iti fie foarte cald!

| Cristina0596 a răspuns:

Pai daca deja te confrunti c-o insolatie, da-ti cu lapte de vaca pe corp sau cu iaurt. happy Ajuta garantat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai capul acoperit, sa nu stai in soare la amiaza (in intervalul mentionat ca periculos), sa bei multe lichide (apa, evita sucurile si cafeaua, cola, pepsi).

| FataCuFitze a răspuns:

Da! nu te expune la soare...