| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in perioada adolescentei si am celulita si vergeturi. Sunt foarte complexata si nu stiu ce sa fac. Acum 1 săptămâna am inceput sa fac sport, nu am prea gasit ce dar am incercat si nu vad nici o schimbare. Am vergeturi pe sani, fund si au inceput sa imi apara si in alte locuri. Am început da plâng din această cauză. Ce as putea sa fac ca sa scap de vergeturi si celulita? Ce fel de sport sa fac? Am nevoie de mare ajut, chiar nu stiu ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Utilizatorabcde a răspuns:

Bună. Dacă vergeturile sunt de culoare rosie/vinetie, ai sanse sa scapi de ele folosind creme speciale pentru asa ceva. Dacă sunt albe, doar cu laserul poti sa scapi de ele.
Si legat de celulita, după o săptămână nu ai cum sa vezi rezultate. Bea apa, pentru ca este foarte importanta. Legat se sport, poti sa faci ce vrei tu( alergat, volei, baschet, mers la sala de forță, săritul corzii, etc), toate sporturile te ajuta, dar trebuie sa ai răbdare. Așteaptă-te sa vezi rezultate după macar 2 luni.

2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Consulta un medic competent nutritionist, respecta un program de sport corect cu incalzirea necesara ( gasesti pe net informatii foarte multe ) si asa vei scapa de ele. Dar, ai nevoie de timp si rabdare ca sa reusesti pe termen lung fara sa iti afectezi sanatatea cu fel de fel de tampenii de slabit pe moment...

| Utilizatorabcde a răspuns:

Legat *de* sport *
*saritul* corzii *