| Desperatu a întrebat:

Un baiat de la noi din clasa era suspicios de TBC, asa ca toata clasa a trebuit sa faca un test pentru a vedea daca avem ceva, azi ne-a controlat, si am avut 19mm asta inseamna ca testul este pozitiv, mi-au zis sa ma duc sa fac radiografii la plamani, dar ma duc abia luni si acum sunt foarte nervos si astept sa vina mai repede ziua de luni.Intrebarea mea e pentru cei care au mai facut testul si a iesit tot pozitiv, cum au decurs apoi radiografile, adica daca a iesit pozitiv au avut vreo problema dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Banuiesc ca era suspect de TBC, deoarece suspicios inseamna cu totul altceva (verifica DEX-ul daca nu esti absolut sigur de sensul unui cuvant).
Cam 15% din persoanele care au testul al tuberculina pozitiv au de fapt tuberculoza activa, deci exista o mica posibilitate ca radiografia sa descopere ca tu ai boala si sa fii nevoie sa faci tratament. Nu pot exista probleme in timpul efectuarii radiografiile, nu exista un timp in care ele decurg, procedura este instantanee, nu iti poate povesti nimeni cum decurge o secunda. Nu poti avea probleme dupa o simpla radiografie pulmonara.

| Desperatu explică (pentru Brigaela):

Rezultatele mi le da imediat dupa radiografie sau trebuie sa astept cateva zile?

| Brigaela a răspuns (pentru Desperatu):

Depinde de centrul unde o faci. De obicei rezultatul se da in maxim doua ore.