| trixie13 a întrebat:

Hei TPU.Vara aceasta o fosta prietena avea unu'-doi negi pe degetul mainii drepte(sau stangi)ea ne tot punea sa ne uitam la negii ei si noi ne scarbeam.Eu cu pr. mea acum la inceputul noului an scolar ne'au aparut negi mie unul pe degetul aratator al mainii drepte, iar ei pe picior. E jenant.Imi e rusine si sa fac cu mana.Nu mai stim cum sa scapam de ei.Imi e foarte foarte rusinesadsi ei la fel.Stiti ceva medicamente.remedii naturiste sau leacuri babesti contra negilor?(verucilor)? Dau funda va promit.Sunt disprata si dau si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zapadamieilor a răspuns:

Nu trebuie sa fii disperata si nici sa-ti fie rusine! Negii sunt o afectiune comuna provocata de un virus care devine activ in conditii de imunitate scazuta. Mergi la farmacie si spune farmacistului care este problema ta si-ti va da o solutie pe care o vei aplica exclusiv pe neg, iar acesta se va usca in 4-5 zile si nu va ramane semn. Sa nu incerci sa-i tai sau alte leacuri babesti fiindca risti sa provoci o infectie!

11 răspunsuri:
| Hollywood a răspuns:

Freaca cu sare apoi cu mierewinking am auzit la bunica

| Sოﺁℓε a răspuns:

Http://www.farmaciastejara.ro/......-1355.html am avut si eu cand eram mica ca nu mi-am putut tine mainile acasa. trec repede daca te dai in fiecare zi
colega mea de banca spune ca daca ii numeri iti apar si tie.nu stiu daca este o aberatie sa nu dar uni asa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| Robert a răspuns:

Ceva babesc este Rostopasca proaspata(seva). Acea planta galbena care elimina prin rupere un lichid de aceeasi culoare.

| emysz3 a răspuns:

Http://www.scapa-de-negi-alunite.eu/ sper sa te ajute...si sper sa ai si bani pentru ca costa 60 lei dar acest cite garateaza ca merita...sunt multi care au incercat si au reusit:):*succes

| mihaella00elena a răspuns:

Taie o ceapa in doua felii mari si freaca zona afectata de mai multe ori pe zi. Este un tratament eficient, iar rezultatele pot fi vazute in doar cateva zile.

| LUuuuci a răspuns:

Am si eu 2 pitici pe mana.ma jeneaza vizibil ca practic nu cu toate ca sunt in palma eu ma dau cu duofilm da deocamdata nici 1 rezultat, incearca si tu!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergeti la dermatolog. Sau puteti incerca cu un preparat de la farmacie numit Criopharma.

| Brunetsica a răspuns:

Pai si prietena mea a avut si ia ars sau nu stiu ce a facut cu o solutie numita "duofilm" sau ceva in genu

| lorena3771 a răspuns:

Uite ce am gasit pe net:
REMEDII PREGATITE ACASA PENTRU NEGI
Aplicati la nivelul negilor sucul laptos extras din smochine proaspete. Administrati acest remediu cel putin 2 saptamani.
Aplicati la nivelul negilor cativa catei de usturoi pisati, sau suc de usturoi. Administati acest remediu timp de 1-2 saptamani.
Masati zona cu negi cu zeama de ceapa. Masajul stimuleaza circulatia sangelui in vreme ce zeama de ceapa este eficienta pentru combaterea negilor. Administrati acest remediu timp de 1 saptamana.
Aplicati o cantitate generoasa de ulei de ricin la nivelul negilor. Administrati acest remediu timp de 1 luna.
Aplicati la nivelul negilor cate o felie de cartof proaspat. Adminitrati acest remediu timp de 2 saptamani.
Aplicati la nivelul negilor suc de conopida.
Aplicati la nivelul negilor suc de aloe vera, de 2-3 ori pe zi, timp de cel putin 1 saptamana.
Masati zona cu negi cu o coaja de banana. Ca alternativa la acest remediu, puteti masa zona afectata folosind felii de papaya si ananas.
Aplicati la nivelul negilor suc extras din frunze sau tulpina de galbenele.
Aplicati la nivelul negilor bulb pisat de ceapa de mare.
Aplicati la nivelul negilor sucul laptos extras din papadie. Administrati acest remediu de 2-3 ori pe zi.
Aplicati la nivelul negilor o pasta pregatita amestecand putin calcar cu apa.
DIETA PENTRU NEGI
Consumati o cantitate cat mai mare de ceapa sau usturoi.
Includeti sucurile de citrice in alimentatia dumneavoastra.
Consumati sucuri de fructe precum cele de ananas, struguri, portocale, papaya, mere si mango.
Consumati sparanghel.
Beti in fiecare zi ceai verde.

Si eu am 3 pe degetele de la maini o sa incerc si eu metodele astea. Bafta happy