| JustMeForever3 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa ma înscriu la scoala de soferi si am nevoie de fisa medicala.Am astigmatism,dar nu vreau ca pe, permis sa imi scrie ca port ochelari.Credeti ca daca mi-as pune niste lentile de contact medicul le va vedea? Sau poate stiti un medic din Cluj care are "nevoie de niste bani "si nu stie cum sa ii obtina, daca mă înțelegeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce faci testul oftalmologic si un medic oftalmolog te va verifica, este practic imposibil sa nu scrie ceea ce a constat, pentru ca este ilegal sa minta, sau sa omita ceva atat de important, ori sa fie chior si sa nu vada ca tu ai lentile de contact.
Chestiile ilegale nu sunt permise.
Invatati-va sa respectati legea daca nu vreti sa ajungeti mai tarziu dupa gratii.

Sa ajungi pe un forum cu peste 1 milion de useri si sa intrebi daca este vreun medic care vrea spaga, ca sa-ti dea un certificat fals, denota un tupeu si inconstienta masiva.
Ma rog, sper sa gasesti ceea ce cauti, dar in viata tupeul asta se plateste cu varf si indesat si cum vad ca iti plac ilegalitatile, probabil ca, curand vei avea de-a face cu legea si locatiile racoroase.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fisele medicale se fac doar la centre autorizate si in fiecare oras sunt doar cateva astfel de centre. Asa ca lasa spaga si "nevoia" de bani. La urma urmei e doar un ca.cat de semn pe permisul de conducere si daca tu ai nevoie de ochelari atunci poarta i cand conduci ca poate omori pe cineva doar din ignoranta si ambitia ta de a nu purta ochelari.

Pentru cineva care vrea sa dea de permis ai niste mofturi de copil de 10 ani

| AndreiWeisz a răspuns:

Care e logica? Daca ai astigmatism si ai nevoie sa porti ochelari, care-i baiul daca scrie asta pe permis? Daca oftalmologul constata asta, este obligat sa noteze asta si mi se pare normal. Lasa spagile de 2 bani, daca iti trebuie ochelari, poarta-i. Omori naibii pe careva ca esti tu inconstient.

| JustMeForever3 explică:

Vreau sa dau acest raspuns pentru DonnaAlba unde vedeti in întrebarea mea cuvântul mită, spaga sau alte sinonime? In intrebare scrie"daca are nevoie de bani"adica vreau sa fac o donație pentru o clinică, dar vreau sa gasesc una care chiar sa aiba nevoie si sa merite.Nu stiu ce ati inteles dumneavoastră din întrebarea mea dar este total eronat

| Alina_Alii_1999 a răspuns:

STIU EU! Pe cineva unde te ajuta pentru 30 lei. laughing Dar in Braila.Mie imi da adeverinte pentru orice si nici nu ma prezint uneori mi le completez singura.Pentru facultate. voluntariat etc.laughing