| mariacristina_2657 a întrebat:

Heihappy. trebuie sa merg in tabara la mare la sfarsitul acestei luni, dar nu stiu ce sa fac pentru ca mi-am dat seama ca exact in perioada aceea o sa imi vina ciclul. imi puteti spune ce sa iau ca sa numai imi vina luna asta?
niste pastile, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte periculos sa te joci cu chestiile astea. Echilibrul hormonal este foarte fragil si o data rupt poate ramane stricat definitiv. Singura metoda oarecum acceptabila (risc cam de 50% de probleme este sa iei 3 luni contraceptive normal, cu pauze, iar dupa a patra folie sa nu faci pauza si a o iei pe a cincea. Dar nu ai timp pana la sfarsitul lunii sa faci asta, trebuie sa te apuc prin martie, cu acordul ginecologului, dupa analize amanuntite si numai daca ai minim 18-19 ani.

| AmeliaIoana14 a răspuns:

Pai de ce nu ai putea sa iti iei tampoane la tine doar nu este normal si firesc? Nu poti lua pastile! Pai vezi cand tia venit ultima data ciclu si prima data si cred dar nu iti spun sigur ca atunci poate iti veni ciclu!

| Crissy0406 a răspuns:

Am auzit de vitamina K.Nu stiu sigur nu am incercat niciodata.Poate ar fi mai bine sa intrebi la farmacie, sigur te pot ajuta.Sau daca iei anticonceptionale nu le intrerupe cand termini folia asa cum se face de obicei, asa nu o sa ti mai vina.pupici si distractie placuta la mare kiss