| AlicEcila a întrebat:

Hei. Un copil de 12 ani cate kg ar trebui sa aiba? Cunosc un copil de 12 ani care are 47 kg. e prea gras? Sau e in crestere? Trebuie sa slabeasca?

Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OliverHeldens a răspuns:

Nu e chiar gras... Doar putin sa zic asa...
Sport putin sa scada 3-4 kg si e bine

5 răspunsuri:
| cosmin2899 a răspuns:

Nu conteaza câți ani ai, contează înălțimea pe care o ai. Ex: daca ai 1.60 trebuie sa ai in jur de 40 de kg, daca ai 1:90 trebuie sa ai in jur de 70-73-75kg

| AlicEcila explică:

Are 1,47

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de înălţime şi de sex!

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Syndre a răspuns:

Dacă spui că are 1, 47 înălțime personal mi se pare cam dolofan și ar putea să mai dea jos vreo 5kg dar dpdv medical(imc) cred că e normoponderal.

| OliverHeldens a răspuns:

Fata de mine la 12-13 ani aveam aproape 60kg si ....eram "pufos" si am bagat sala....si nu a fost indicat pentru ca eram in crestere, sa faca sporturi usoare:inot, karate etc