| tzutzcCool a întrebat:

Hei! Unii sunt dependenți de droguri, alcool, fumat, dar eu sunt mai...ciudată. Știu o mulțime de lume care își roade unghiile, dar eu parca aș fi nebună. Am ajuns sa mi le rod din carne. Nu prea știu ce să fac să scap de viciul ăsta. Din instinct încep să le rod. crying P.S. Nu vreau răspunsuri ca: „Pune pe cineva să te plesnească când îți rozi unghiile" sau „Pune-ți unghiile în clor și nu o să mai ai ce roade." Întrebarea mea e serioasa. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Din cate vad ai mai pus intrebarea asta o datahappy
poti sa te controlezi daca vrei, exact ca persoanele grase care vor sa slabeasca, ai nevoie de tarie de caracter.
Daca nu ai tarie, ci doar nevoie, uite un caz: nepotica mea a supt suzeta pana la 5 ani, cand i-au interzis parintii sa aiba suzeta, isi sugea degetele.Asa ca matusa mea a inceput sa ii dea pe maini cu ceva amar, chiar nu mai stiu cu ce, si bineinteles ca nu putea suporta sa suga un deget amar.Ai putea incerca asta.E demonstrat, functioneaza.
p.s.:Lucrul asta il faci din cauza stresului, anuleaza cauza stresului si vei scapa de efect.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Ai putea incerca sa le vopsesti cu lac. Cum lacul are gust rau, poate nu le vei mai roade. Sau cand duci mana la gura, ai putea sa te mentalizezi ca nu e bine ce faci, si sa incerci sa gasesti ceva ocupatie unde sa folosesti mainile, asa creierul tau uita de acel "instict", si nu trebuie sa le rozi happy Bft

| Kyrie a răspuns:

Totul pleaca din inconstientwinking, fii constient toata durata zilei si incearca sa te controlezi 3 saptamani si apoi incepi usor cu usor sa scapi de ticul asta ^_^

| Metamorphose a răspuns:

ăă. NU vreau fundă. Vreau doar ajutor. Știu sună ciudat..mda vrei să incercăm amn2 să nu ne mai roadem unghiile? Adică gen pact sau asa ceva(o să astept răspunsul tău). Mersi. Nu ma supăr daca refuzi puppy dog eyes big grin.

| Denisa20000 a răspuns:

Pai incearca ca sa ai o ocupatie cu mainile si cand iti vine sa rozi unghiile te gandesti ca nu este bine ...sau...o alta metoda e sa te dai cu piper sau cu ardei iute incearca si tu laughing Funda?

| tzutzcCool explică:

V-aș da fundă la toți, fiecare răspuns îmi este de folos. Folosesc metodele voastre și în maxim 2 săptamani dau funda! :*

| RoxRoman a răspuns:

laughing stiu foarte bine cum e viciul asta. Si eu il aveam. Eu folosesc o chestie care am luat-o de la AVON e pentru cresterea unghiilor da da un gust foooarte naspa unghiilaughing si asa nu le mai rodlaughing uitate ptin magazine trebuie sa gasesti cv de genu. Nu am acum lacu ala aici ca ti-as spune cum se numestesad. Oricum e urat viciul asta. Eu acum termin cu rosul unghiilor si incep cu rosu paruluilaughing

| petronya a răspuns:

Pai daca nu poti sa te lasi incerca sa le dai cu piper sau sau cu ardei iute. asa am si eu o prietena si a incercat chestiile astea si s-a lasat. poate este de bine

| Lorraine a răspuns:

Si eu aveam viciul asta inainte.Nu stiu ce sa-ti zic...incearca si tu sa te abtii...cand iti vise sa le rozi gandeste-te ca nu este bine, si incearca sa-ti cumperi de la farmacie ceva vitamine.:*