| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Va rog mult de tot sa ma ajutati cu o problema. Deci dupa ce fac baie la 2-3 zile mi se ingrasa parul. Ce as putea sa folosesc? Ma refer mai mult la metode naturiste. sau ce fel de sampon sa folosesc. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
La mine a mers un singur sampon, petrole hahn par gras. Incerca sa te speli cu apa calduta ( apa fierbinte itita scalpul) si sa aplici balsamul doar pe varfuri, poti dupa ultima clatire ( samponare clatire, balsam, clatire) sa te clatesti cu apa si otel - 2-3 linguri de otet la 1-2 l de apa, iti face foarte bine la par mai ales la parul gras.

| Liviu a răspuns (pentru LaLaura):

De unde ai scos-o cu apa fierbinte irita scalpu? Doar curios, nimic mai mult.Eu iti pot garanta ca nu irita scalpu,cel putin eu nu am nici pe dracu cu astalaughing Oi fi tu mai sensibila nu stiu,Si cand aveam parul lung, nu ma iritam, nici acum cand ma barbieresc in cap saptamanal, si pun apa fierbinte pe scalp dupa ce ma barbieresc in cap, eu fac baie cu apa fierbinte cam la 52 53 de grade( la centrala atat indica) Si nu am nici pe dracu,Acum repet, oi fi tu mai sensibila, probabil la mine sa 'calit scalpu' de atata barbierit in cap si so fi obisnuit, la inceput si eu ma iritam ca dracu, ma taiam ma faceam praf happy

| LaLaura a răspuns (pentru Liviu):

Nu e vorba de sensibilitatea mea, ci de sensibilitatea scalpului, daca este iritat se produce sebum, adica iti ingrasa radacinile.
Apa fierbinte/ soarele/ feonul/ produsele de coafat/ dar si samponul irita mai mult sau mai putin scalpul, asa ca el produse sebum pentru a se apara de acesti factori externi.
Am si eu o intrebare, cum poti sa faci baie cu 50 de grade la apa?, te oparesti, da, centrala indica 50 de grade, dar banuiesc ca mai adaugi si apa ( rece) ca sa combini.

| Liviu a răspuns (pentru LaLaura):

Uhm,ai mei fac baie cu 40 - 43 de grade,insa pe onoarea mea,iarna eu tremur sub temperatura aia happy prefer ceva fierbinte,sa iasa abur din mine, ma simt super ok sub dus happy ma spal ca oricare om normal, intai de toate imi aranjez barba, ma barbieresc in cap, apoi sar in dus happy nu las apa sa curga direct la 50 - 53 de grade pe mine ca MOR dracu laughing o iau usor din ce in ce mai fierbinte, in cam 2 3 minute deja happy mi sa obisnuit corpu cu temperatura, si o dau la maxim si ma simt ok Ce ti se pare asa iesit din comun?

| LaLaura a răspuns (pentru Liviu):

Ca este destul de fierbinte si nu face bine la piele.
Dar daca tie iti place, este ok.

| Liviu a răspuns (pentru LaLaura):

Eh,ce poate sa imi faca? vergeturi nu cred ca pot face de la apa laughing

| LaLaura a răspuns (pentru Liviu):

Slabeste pielea, si vergeturile de aici apar, de la o piele care nu mai este elastica.

| Liviu a răspuns (pentru LaLaura):

Ai un idd de mess? poate mai prelungim discutia pe mess happy

| LaLaura a răspuns (pentru Liviu):

Nu mai folosesc messangerul de vreo 5 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Mda...are dreptate ca apa fierbinte irita scalpul si iti igrasa parul foarte mult. Tu nu ai aceiasi problema ca noi fetele.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda,nu am menstruatie, ca si de asta aveti probleme cu parul, cade mai mult.Am inteles de la cineva ca pierdeti calciu sau nu stiu ce zicea Cat despre apa fierbinte... sau scalp Nu imi fac probleme, insa nu pot sta mai mult de 2 saptamani sa imi creasca parul pe cap, ma mananca de parca am DRACI pe mine, oricat mas spala happy cred ca mi sa obisnuit scalpu asa cu barbieritul

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Poate ca de multe ori este mult mai usor sa fii barbat...

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca zici tu... lasa-mi adresa ta de mess si iti explic eu laughing cat de usor e sa fi barbat.

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Nu ma prea intereseaza cu e sa fii barbat asa ca...laughing)

19 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Asta o pateam si eu mi se ingrasa parul, statea vulvoi era aiurea.Insa nu aveam ce face, placa de foloseam mi se ardea parul happy Vezi tu, depinde si de ce fel de tip de par ai Ai incercat balsam?

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Balsamul mi.l ingrasa si mai tare. Acum am inceput sa folosesc ceai de menta e bunicel.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Nici eu nu stiu.As vrea si eu sa aflu. Eu am incercat cu lamaie, dar nu are mare efect. Cauta un sampon pentru parul gras. Funda?

| DinPlante a răspuns:

Poti folosi acest sampon pentru par gras. http://www.putereaplantelor.ro/......avera.html si te poti clati cu aceasta lotiune. http://www.putereaplantelor.ro/......0-ml.html. La mine a functionat. Acum ma spal pe cap o data la 5 zile

| Ioana_Biatrice_1999 a răspuns:

Radacina de urzica... Faci ceai cu radacina de urzica si te speli pe cap!

| Ditescu_Elena_1972 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de sampon pe care le poti folosi. Spre exemplu e foarte bun samponu de la Head&shoulders (face reclama la tv Radu Valcan) de la gerovital. Daca folosesti balsam incearca sa folosesti foarte putin si sa aplici decat pe varfete.