| Ciocoloco22 a întrebat:

Heii! Am rubeola de 3 zile si azi m-am decis sa fac baie pentru ca numai aveam asa multe bube dar dupa ce am terminat am observat ca iar mi-au aparut bube mai ales pe picioare si pe maini :-s de ce s-a intamplat lucrul asta? este de vina faptul ca am facut baie? Dau funda la raspunsul cel mai detaliat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună!
Păi cum zice şi Haruki, nu trebuia să faci baie. Din câte ştiu eu, rubeola ţine 7 zile.
În zilele alea nu ai voie să faci baie (nici dacă ţi s-a părut ţie că te-ai vindecat)
Sănătate!

| Dana211 a răspuns:

Baia nu are legatura cu faptul ca ti-au aparut bubele acelea pentru ca apa nu are un efect rau. E o prostie tot ce ti s-a scris aici legat de faptul ca nu trebuie sa te speli din contra e chiar indicat pentru a nu ti se infecta bubele. Faptul ca ti-au aparut mai multe e pentru simplul fapt ca boala mai e prezenta si asta e modul sau de manifestare.

| Mefist0 a răspuns (pentru Dana211):

Daca nu te pricepi si nu ai trecut prin asa ceva, nu mai lasa comentarii care pot dezorienta.
Nu vreau sa te supar, sincer, dar citeste orice articol referitor la rubeola si dupa mai vorbim, bine?

| Dana211 a răspuns (pentru Mefist0):

Nu vorbesc daca nu ma pricep ci tocmai pentru ca am invatat lucrurile astea la facultate le si spun. Si daca nu ma crezi cauta la comunitate utilizatorul Brigaela si printre raspunsurile doamnei respective care este medic ai sa gasesti acelasi lucru care ti l-am spus si eu.

| Mefist0 a răspuns (pentru Dana211):

Scuze daca te-a deranjat raspunsul de mai sus. Am spus asta petru ca atunci cand eu am avut rubeola, medicul mi-a spus sa NU fac baie si de asemenea am intalnit multe situatii in care se specifica regula asta. happy

| Dana211 a răspuns (pentru Mefist0):

Nu m-a deranjat cu nimic si stiu ce spui pentru ca in trecut se considera ca nu e bine sa te speli cand contactezi o boala de genul rubeolei dar ulterior s-a dovedit ca e chiar indicat sa faci doua dusuri pe zi cum este normal. Problema e ca multi doctori nu stiu asta pentru ca nu s-au mai documentat odata cu trecerea anilor.

| Ciocoloco22 explică (pentru Dana211):

Hmm dar mai e o chestie. Ma dor foarte tare mainile dar rau de tot asa degeaba o fii de la rubeola?!

| Dana211 a răspuns (pentru Ciocoloco22):

Posibil pentru ca boala iti slabeste organismul si in plus de asta nu faci miscare mai deloc stand in casa deci si asta ar fi un motiv

| Mefist0 a răspuns:

Of, of. În nici un caz nu trebuia să faci baie. Atâta timp cât ai rubeolă trebuie să respecţi nişte reguli precise (puţin ciudate de asemenea) :
- Nu faci baie!
- Nu ieşi afară din locuinţă!
- Nu îţi schimbi hainele (nu am idee de ce)!
Şi rubeola trece in 9 zile: 3 zile apare, 3 zile stacnează, 3 zile dispare.

| Ciocoloco22 explică (pentru Mefist0):

Si acum ce fac? Ca a inceput sa ma manance ingrozitor pielea si mai am si banchetul in cateva zile sadcryingsad crezi ca imi v-a trece pana atunci?

| Mefist0 a răspuns (pentru Ciocoloco22):

Pai dedinde de acele "cateva zile". Daca banchetul e saptamana viitoare, e ok, dar altfel, nu iti recomand sa te duci pentru ca 1) ii imbolnavesti si pe altii si 2) o sa iti ia mai mult sa te vindeci. Referitor la mancarimi, gasesti la farmacie spray mentol, la mine a functionat.
Daca o sa continui sa te incapatanezi, boala se poate agrava, si dintr-o simpla rubeola poti face altceva mai grav. Sfatul meu? Stai in casa cat mai mult timp.
Stiu ca e important si banchetul pentru tine, asa a fost si pentru mine, dar totusi, sanatatea este pe primul loc.

| haucara a răspuns:

Am facut si eu rubeola acum cateva saptamani si stiu ca trebuie sa stai la caldura (aproximativ 22 grade C)... poate nu ti s-a parut ca e asa frig dar rubeola difera de la om la om...insanatosire grabnica!