| anonim_4396 a întrebat:

Heii, Buna TPU. Pe la ce varsta ar trebui sa-i vina ciclul unei fete.happy Eu fac 13 in Octombrie, eu nu consider ceva mai anormal ca nu mi-a venit pana acum, dar aproape tuturor fetelor din clasa mea (sunt a 7a) le-a venit.sad Sunt si asa mai slaba si mica in inaltime, are si asta o legatura, adica daca esti mai putin dezvoltat iti vine mai tarziu decat daca ai fii asa mai dezvoltata? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SimoNARaluCA a răspuns:

Nu e nimic ciudat.Organismele difera si mai ciudat ar fi sa iti vina pe la 10 ani.Bineinteles ca ar fi o problema daca nu ti-ar veni pana la varsta de 16-18 ani, dar acum totul e ok.Si crede-ma, nu e nici o graba.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este un aspect anormal şi, evident, are legătură cu faptul că eşti mai slăbuţă şi mai puţin dezvoltată fizic.

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu fac 13 ani dar se implinesc si 3 ani de cand am ciclu. Deci cum mie mi-a venit atat de repede se poate si tie sa-ti vina mai tarziu. Si nu are legatura cu inaltimea sau cat esti de slaba pentru ca si eu am in clasa o colega scunda si atat de slaba ca i se vad oasele dar careia i-a venit si ei. Iti vine cand trebuie sa-ti vina. Nu trebuie sa-ti faci griji. Si in locul tau n-as astepta sa-mi vina pentru ca nu-i asa grozav, mai ales in primele luni cand abia de poti sa te misti de durere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Varsta normala ar fi cam intre 10 - 16 ani dupa 16 ani devine,, o problema", iar faptul ca esti mai scunda nu are importanta. big grin

| AndrrreaDeea a răspuns:

Sti calma, e ok daca inca nu ti-a venit, ca dupa ce vine nu o sa mai fi asa de linistita, ca nu sti cand vine si bucurate pana mai poti de asta.nu e nimic rau, e ceva normal happy

| DolceChrs a răspuns:

Bună. E ceva normal. Nu toate fetele sunt la fel, fiecare cu corpul ei. De exemplu.mie mi-a venit în clasa a 8-a și am fost ultima din clasă căreia i-a venit. Așa că nu te teme, va veni : )

| Love19 a răspuns:

Heii, acum am mai intrat si eu pe TPU. A trecut un an de can d am pus intrebarea, deci peste o luna fac 14 ani. Si vreau sa zic ca happy... tot nu mi-a venit straight face