| painkilleeer a întrebat:

Ce efecte pozitive si negative are ness-ul asupra organismului intre 14-16 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Cafeaua in general indiferent daca e solubila(ness) sau "naturala" consumata la varsta prezentata nu are efecta nocive/negative daca nu se depasesc 1-3 cesti/zi dar depinde si cand la consumi si de organism.O cescuta consumata dupa ora 18:00-20:00 o sa afecteze somnul.La aceasta varsta organismul nu ere inca nevoie de "stimulente" gen cofeina.Totusi e de recomandat sa se consume dupa masa pentru a nu "deranja" stomacul.

Proprietatile utile ale cafelei sunt: usor purgativa si diuretica; proprietati excitante; va permite sa nu adormiti atunci cand aveti neie de acest lucru; stimulant usor care poate imbunatati activitatea cerebrala.
Proprietatile negative ale cafelei sunt: folosirea peste masura a cafelei creste riscul afectiunilor cardiace si, in acelasi timp, creste tensiunea arteriala; poate creste nivelul colesterolului in sange; poate proca migrene persoanelor cu o sensibilitate ridicata; la femei, folosirea in cantitati mari a cafelei creste riscul dezltarii osteoporozei in viitor; creste pierderea substantelor minerale din tesuturile osoase.

| Kamikaze0150 a răspuns:

Niciunul happy

| PB2Player a răspuns:

Eu nu stiu, am 14 ani da beau ness destul de des, da pana acum n-am patit nimic

| painkilleeer explică (pentru PB2Player):

Si eu am tot 14 si beau, doar ca totusi stau cu frica sa nu patesc ceva.