| Alexxa332 a întrebat:

puppy dog eyes Iau aniconceptionale Artizia ( la recomandarea medicului ginecolog, pentru reglarea ciclului menstrual). Iau 21 de zile si 7 pauza, timp de 3 luni. Am 14 ani si in jur de 47-48 de kg. Sunt virgina.
Ma dezvolt de la aceste anticonceptionale? Adica ma refer la cresterea saniilor. Si iau in greutate? Si ce impact are asupra tenului? Daca mi-ati da niste detalii despre ele, ar fi perfect. :*
Dau funda!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu iti vor influenta dezvoltarea. Sanii vor fi usor mai mari (cam ca atunci cand esti la menstruatie), cei cativa milimetri disparand la intreruperea contraceptivelor (nu se va vedea realmente). Anticonceptionalele cresc pofta de mancare, deci daca nu vei pastra cantyitatea de mancare normala si vei manca mai mult decat necesarul, te poti ingrasa. Ele nu ingrasa direct, doar iti cresc pofta de mancare. Tenul este mai frumos cat timp iei anticonceptionale: mai putine cosuri, puncte negre, tenul e mai putin gras, mai fin.
Singurul detaliu pe care trebuie sa il stii este ca trebuie sa le iei exact la ora fixa si sa mergi lunar la ginecologul care ti le-a prescris.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii despre afecţiunea/problemele pe care le ai cu CM!

În principiu, la 14 ani NU putem discuta despre dereglări ( grave ) de CM ( care să necesite tratament, decât în cazuri foarte rare ) şi NU este necesară administrarea de AC!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni ( dar, preferabil pe ultimele 12 luni ), dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, ce analize/investigaţii ţi-a recomandat/făcut ginecologul ( şi rezultatul acestora ), etc.

Precizează aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.