| Rebbbeca a întrebat:

Heii TPU! Am auzit ca ciupiturile de tantar sunt periculoase.Ce imi puteti spune despre ele, este mit sau realitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Pe toti ne pisca tantarii... Nu e cazul sa devii ipohondra!winking Atata timp cat nu te afli in zone in care exista tantari anofeli care transmit malaria, n-ai de ce sa-ti faci griji!

| whatevernvm a răspuns:

Nu toate, sunt unii tantari care pot transmite malarie. De la femela tantar poti lua aceasta boala, pentru ca doar femela inteapa. dar de obicei la tantarii din zonele tropicale, aici sunt slabe sansele.

Mai citeste aici, e interesant articolul:

http://sanatate.bzi.ro/cand-este-periculoasa-intepatura-de-tantar-5223

| Azµre a răspuns:

Atât pot spune:
Ucigașul numărul unu în lume este ȚÂNȚARUL! Și nu fac mișto.

| yellowalien a răspuns (pentru Azµre):

Poate doar in situatia in care nu poti dormi noaptea pentru ca te bazaie tantarii (pe stilul "eu vara nu dorm") si de draci te dai cu capul de pereti pana-ti iese creierul pe urechi si dai coltu' smug

| Azµre a răspuns (pentru yellowalien):

Țânțarul ca țânțar da să vezi muștele ce bătaie de cap îți dau... știu cum este... ma lupt în fiecare seară cu ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti face griji, in Romania nu sunt tantari care transporta boli, dar de exemplu in America muscaturile de tantar pot fi fatale.

| Elsiane a răspuns:

Este realitate, te poți infecta dar nu în România. Numai în America, Africa, Australia (țări mari, continente mari) există țânțari care pot transporta malarie. Dacă te vei uita pe Animal Planet (nu mai știu la ce oră și când), există un program 'Monștrii din corpul uman', care este foarte interesant. Desigur, cazurile sunt din America, nu ai de ce să-ți faci griji. Baftă!

| iulian18 a răspuns:

Nu iti face griji deoarece la noi in Romania tantarii nu provoaca nimic in afara de niste mancarimi

| RobertoCv9 a răspuns:

Da este adevarat, tantari pot sa transmite boli periculoase, dar nu in Romania aici tantari nostri sunt la fel, nu o sa ti se intample nimic, doar o mancarime usoara