| NuCredd a întrebat:

Heii TPU.
Nu imi vine menstruatia deloc regulat. O luna imi vine, doua nu, dupa vine iar. S-a intamplat sa nu imi vina si 5 luni. Prima data mi-a venit in ianuarie, anul trecut, aveam 13 ani.
Luna trecuna nu mi-a venit deloc, si nici luna asta. In schimb ma dor sanii si sunt fierbinti ( la propriu) laughing)
Este ceva grav? De ce nu imi vine normal? Tin sa precizez ca sunt virgina!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În general, primele 5 ( sau chiar mai multe ) menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU este ceva grav, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE la început ( în primii 1-2 ani de ciclu menstrual ), deci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești virgină pentru tine!
Ai dereglări hormonale. Ceaiul de crețișoară cu urzică te ajută la reglarea menstrei.
În primii ani așa se întâmplă, să nu vină lunar.
Sunt femei care toată viața nu au menstra regulată.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Normalizarea ciclurilor menstruale dureaza intre 1 si 2 ani, in functie de organismul fiecareia dintre noi. Daca sanii tai sunt foarte durerosi, ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui medic ginecolog, care te poate ajuta cu un tratament care sa iti amelioreze acest disconfort.
http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia

evenso
| evenso a răspuns:

Nu este grav, este in fenomen des intalnit la adolescenti tulburarile de ciclu, dar daca va persista mai mult, va trebui sa faci un control ginecologic si daca va fi nevoie o sa primesti un tratament care iti va regla ciclu menstrual.

| shsjcjeifji a răspuns:

Va rog sa imi raspundeti si mie am 18 ani si luna trecuta mi-a venit si luna asta inca nu dar trebuie sa imi vina mentionez ca ultimul contact sexual a foat luna trecuna inainte sa imi vina si luna trecuta am fost pe stopce se intampla?