| ApofissPapaya a întrebat:

Heii TPU. happy Ofer funda. Doresc sa stiu ce grupa sanguina am, tinand cont ca mama are 0 (1) negativ, iar tatal si fratele meu au amandoi A (2). Se tine cont de RH daca e pozitiv sau negativ? Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Grupa si rh sunt diferite si se alta diferit insa nu e nevoie decat de o picatura de sange si in 2 minute afli ce grupa sanguina ai.

grupele sunt formate din 2parti(una de la tata una de la mama).

mama ta are 00(corect se scrie HH care = 0), dar tatal tau poate fi AA sau A0 de aici rezulta ca tu poti avea un O de la mama si A sau 0 de la tata (daca are 0 si prin urmare nu e obligatoriu sa ai grupa A).

la rh este aceeasi poveste.

mama ta e dd si tatal tau Dd sau DD.
daca mama ta la nasterea fratelui tau a fost vaccinata ca organismul ei sa nu produca anticorpi te duci sa-ti faci analizele ca sa descoperi. daca nu a facut vaccin (ca la noi inca se mai intampla sa uite sa verifice rh-ul mamei ) si tu te-ai nascut bine merci, atunci esti si tu tot negativ.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea grupa 0 (I) sau A (II). Daca tatal are Rh negativ, ai si tu negativ; daca tatal are Rh pozitiv, poti avea fie pozitiv, fie negativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grupa sanguina se poate afla numai facind testul.

| cata00 a răspuns:

Trebuie sa te duci la medic pentru a afla rezultatele

| ayame_9706 a răspuns:

In situatia ta exista 25% sanse sa ai grupa mamei tale si 75% la suta sanse sa ai grupa tatalui.happy