| Rossa8807 a întrebat:

Știe cineva vreun remediu pentru coșuri? Fata mea nu mai suporta creme, am fost la dermatolog nu m-a ajutat nimic, va rog un remediu, am multe coșuri. Funda♥️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Comoditate si dezinformare! Nu cremele inlatura cosurile. Ba as zice ca le ajuta, infundand porii si retinand sebumul. Dermatologul se bucura sa mai aiba un pacient. Asta e "medicina" romaneasca.
Cosurile apar din cauza tenului gras, a alimentatiei nepotrivite. Mergi la endocrinolog sa-ti stabileasca un regim alimentar si ce mai este nevoie.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Încearcă cu gel de bitter suedez. Și eu eram la fel și m-a ajutat mult. E foarte bun.

| Robeeert1 a răspuns:

Din ce am citit răspunsurile anterioare nu prea sunt de folos. Eu îți spun din experiență. Dermatologul știe el ce face, de aia e doctor, el ți-a dat medicație pentru tipul tău de ten/acnee etc, dar cum și mie mi s-a întâmplat: nu au funcționat! Eu am fost și a doua oară și mi-a spus că este normal să nu aibă efect la unele persoane de aceea am schimbat radical tratamentul și ghici ce: aproape la fel de ineficient (asta s-a întâmplat pe parcursul unui an). A treia oară nu m-am mai dus să cheltui bani pe tratamente scumpe și am încercat eu ceva de la farmacie. Produsele Bioderma mi le-a recomandat farmacista (Crema Sebium Sensitive, gelul de curățare și o cremă intens hidratantă-total 100lei- în comparație cu 400-500lei cât costau tratamentele anterioare mi s-a părut apă de ploaie 100 lei), ele mi-au fost cei mai buni prieteni timp de vreo 6 luni timp in care am scăpat de vreo 70% din coșuri, adică era super bine, eu care aveam 10-15 coșuri mai tot timpul, după o lună cu cremele bioderma deja aveam o fată curățică, cu 3, 4 coșuri și doar semnele vechilor coșuri îmi mai aduceau aminte de perioada aia groaznică. Asta s-a întâmplat de la 15 la 16 ani jumătate. Nu scăpasem definitiv de coșuri dar dacă mă țineam de rutina zilnică aveam o față acceptabilă. După vreo 7 luni cu Bioderma, au început iar să-mi apară multe coșuri, nu ca și înainte dar avem din nou 7/8+ coșuri. După 2 săptămâni în care nu au regresat deloc am decis să schimb tratamentul când cineva mi-a propus gama Gerovital Stop Acnee. A venit ca o salvare de la o persoană în care aveam încredere. Mi a spus că le găsesc în supermarket și că sunt ieftine(15 lei crema si 15 lei gelul). Prima dată i am râs în față și i-am spus că sub nicio formă nu mă dau cu o cremă de 15 lei de la SM pe tenul meu sensibil. M-a convins totuși și le am luat fără frică, dacă nu sunt bune, ceea ce eram convins 99% le arunc și gata, nu e mare pierderea. Nu am avut nicio reacție adversă, ba chiar îmi calma tenul și reducea radical roșeața așa că am continuat. După câteva zile deja se vedeau semne spre bine și am continuat. Îmi mai aduc aminte doar că după o lună mai aveam maxim un coș sau două și imperfecțiunile erau mult corectate. Bineînțeles că am continuat și imediat ce s au terminat mi am făcut un stoc de 3 produse din fiecare care m au ținut vreo 2 luni. Această gamă o folosesc și in ziua de azi. Când am început eu să folosesc această gamă (Stop Acnee) avea altă configurație, între timp s-a schimbat puțin dar pentru mine încă are același efect. Ei spun că au îmbunătățit formula, alții spun că la ei noua cremă nu mai funcționează dar la mine a funcționat un pic mai bine chiar. Acum am 18 ani jumătate și folosesc zi de zi Gelul de curățare, crema sebum Control, crema ultra activă și masca purificatoare săptămânală. Crema ultra activă și masca le-au adăugat odată cu noua formulă de creme și pot spune că sunt geniale. Acum nu am deloc coșuri și nu am mai avut de ceva timp deși încă sunt la pubertate. Am doar coșul ocazional și ăsta îmi apare doar când sunt neglijent și uit să mă spăl pe față sau mănânc junk food, dulciuri etc. Ca și concluzie: De coșuri n o să scapi 100% atunci când schimbările hormonale sunt cele mai drastice, o să le poți doar ține pe loc și remedia câte puțin. Produsele pe care le am folosit eu s-ar putea să nu-ți fie de folos așa cum mi-au fost mie. Trebuie să încerci mai multe până vezi ce merge la tine. Sunt totuși niște reguli de aur ca să ai o față curată: 1.nu-ți atinge niciodată tenul dacă nu te-ai curățat și dezinfectat pe mâini, 2.nu sparge coșurile, doar vei regreta mai târziu pentru că îți rămân semne, eu am acum semne permanente din cauză că mi am agresat pielea. 3. te ții orice ar fi de rutină(dimineața și seara te speli și după aplici crema pentru sebum, iar o dată pe săptămână aplici o mască purificatoare, iar dacă ai tenul uscat in timpul zilei aplici o cremă hidratantă pentru tenul acneic, bineînțeles cu mâinile perfect curate., 4. mănâncă sănătos și bea multă, multă apă (găsești o listă cu produsele de evitat in cazul acneei pe net). Și atât. Stay healthy, stay beautiful. P.s. Dacă ai acnee severă cu zeci de coșuri sau acnee care nu trece după săptămâni întregi etc etc -> TE DUCI la dermatolog, dar dacă ai acneea obișnuită pe care o au majoritatea adolescentilor, o curățare și îngrijire adecvată a tenului sunt de ajuns.

| MariusAD1 a răspuns:

Daca esti la perioada pubertatii, este normal, nu trebuie sa te intristezi, frumusetea sta in naturalete. incearca sa te impaci cu acest moment dificil din viata ta, insa un sfat pe care ti-l pot da este sa te speli bine pe fata dimineata si seara, eventual sa folosesti apa micelara. Sper ca te-am ajutat cat am putut, fizic dar si psihic!