| Marta090704 a întrebat:

Hello, am și eu o întrebare, mie mi-a întârziat ciclul 3 zile și am avut contat sexual cu iubitul meu dar tot timpul a fost protejat și își dădea drumul la vreo 5 minute după ce o scotea și nu știu de ce mi-ar întârzia, am dureri de burta foarte mari de parcă mi-ar veni dar tot nu își face apariția și m-au durut și sânii câteva zile dar acum nu prea mă mai dor și sunt foarte speriata. Ba chiar am făcut și un test de sarcina care se poate face din prima zi de întârziere a menstruației și a ieșit negativ, totuși sunt speriata și nu știu de ce nu vine, sper să mă puteți ajuta cu un sfat sa mă pot liniști

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un test de sarcina de pe fata pamantului nu se poate face in prima zi de intarziere a menstruatie!

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca sa arate corect. Hormonul gravidiei hcg nu poate apare mai devreme de 3 saptamani in urina (21 zile).

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am făcut unul așa și a foat pozitiv! Deci e ok.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna Draga mea! In primul rând trebuie sa nu te stresezi pentru ca și asta poate determina întârzierea ciclului menstrual. 2. Chiar dacă faceți neprotejat încercați pe cât posibil sa evitați perioada ta fertila adică ovulatia pentru sau eventual folosește tu contracepție dacă încă nu vreți bebe pentru ca exista posibilitatea ca totuși sa scape puțin in tine fără sa simtă asta și abia după un minut sa își dea drumul cu adevărat.
Mai așteaptă câteva zile și fa iar un test pentru ca oricum altceva nu ai ce sa faci fie dacă ești fie dacă nu ești însărcinată.
Dacă spui ca ai dureri ca de ciclu dar totuși nu vine cel mai probabil o sa vina, asta e părerea mea. Și eu am pățit la fel de câteva ori, poate ai o perioada mai stresanta sau ceva se întâmpla in corpul tău și ți s-a dereglat puțin însă eu cel puțin când am foat graviduță îți zic de la femeie la femeie ca nu te doare burta mai ales la început chiar nu simti nimic. Eventual după câteva săptămâni bune când creste sarcina și își face loc ai un mic disconfort! Te pup și sper sa fi ok!

| Violleta2022 a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Vezi ca ai bagat degetul aiurea si nu ai raspuns cui trebuie happy

| Violleta2022 a răspuns:

Ce tip de cilu menstrual ai?

| Marta090704 explică (pentru Violleta2022):

Toată viața mea am avut un ciclu neregulat, aveam momente când îmi vinea și cu o săptămână înainte sau îmi întârzia la fel de mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marta090704):

Atunci intrebarea ta "...mi-a întârziat ciclul 3 zile" NU face nici un sens si nu are nici o logica, fiindca este imposibil sa spui ca ti-a intarzia ceva, ce nu vine niciodata regulat!

In cazul unui ciclu neregulat NU exista inatrzieri, nu exista calcule, nu exista aproximari si nu exista calculatoare de fertiliatate sau ovulatie, fiindca este imposibil sa aproximezi un ciclu neregulat!

| Violleta2022 a răspuns:

Stau si ma intreb, oarte merita atata risc si stres, cele 5 minute patetice de sex?
Evident ca nu nu ai or-gasm, odata ce tine 5 minute amarate...

Răspuns utilizator avertizat