| anonim_4396 a întrebat:

Hello happy. As vrea sa ma duc la un consult oftalmologic pentru miopie. Intrebarea mea este: ce iti faci la consult, care e procesul, cum vede ce dioptrii ai si in cate zile primesti ochelarii si restul? happy
Multu' mult anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madalina_7770 a răspuns:

Buna, si eu am miopie si de cativa ani fac un control la 6 luni, pai o sa iti puna niste lentile la ochi si te pune sa citesti de pe un panou diferite licere mai mici sau mai mari, dupa care o sa iti puna de 2 ori niste picaturi in ochi care o sa iti dilate pupila pentru a vedea mai bine ce ai si te pune dupa la un aparat la care u in timp ce o sa te uiti la un drum si in fata vezi masini, baloane si ce vezi in timpu ala face poze la ochi si acolo scoate rezultatul, dupa care iti spune dioptria si ochelarii depinde de cine face poate tine o zi o saptamana... Mult succes sa ai o dioptrie cat mai mica si mai buna, Funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| Puffulets a răspuns:

Pai am fost si eu. te pune sa stai cu ochii aproape de niste gemulete mici sau ceva de genu.laughing cu barbia pusa de un suport..si nu trebuie sa clipestilaughing

| andreea49 a răspuns:

Pai iti pune picaturi in ochi., te pune la un aparat., mai multe., o sa vezi tu... ochelarii nu ti-i da imediat

| marmotavorbareatza a răspuns:

Mergi la consult, acolo o sa te aseze p un scaun si o sa ti dea sa citesti niste litere de la departate, pai o sa incerci cateva lentile si prin care vezi mai bine acelea; le vei avea, dioptriile ti le vor spune dupa consuntl, iar ochelarii nu stiu exact in cat timp ii primesti, depinde de la firma la firma, iti sugerez optimed, e un pic mai scump dar merita. calitate superioara nu-ti face griji e foarte usor.nu ai de ce sa te sperii... funda?

| SashaMiic a răspuns:

Http://www.oftalmestet.ro/principalele-afectiuni-ale-ochiului/ daca te ajut linkul asta!? funda? te rog