| MaryahMaraia a întrebat:

Hello. as vrea sa va intreb ceva... de ce ni se sparg vasele de sange? stiu ca vi se pare stupid, dar chiar nu stiu de ce si profesoara mea de biologie e plecata. va rooog sa imi ziceti cat mai repede. cine imi zice cat mai detaliat primeste funda:d.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza varstei innaintate si a efortului care il depundem la servici (nu ne ingrijim bine).

| 100SweetSmile4you a răspuns:

Vasele de sânge se sparg din cauza efortului fizic.Acesta poate fi și minim, când se pot sparge vase de sânge numai din pricina unui stranut (în cazul fragilității vasculare). Spargerea unor vase de sânge începe să persiste la vârstele medii, aprox. 40 de ani.Pentru ameliorare,se tratează cu cât mai multă vitamina C,pe care o poți lua atât din alimente (citrice,spanac, kiwi), cât și de la farmacie.

| Zenithf a răspuns:

Cauza ar fi regimul de viata nesanatos, sedentarismul, mancarea - prea multe grasimi, zahar, sare, prea putine legume si fructe crude, prea putine grasimi polinesaturate in alimentatie, poluarea, stresul, cafeaua si alcoolul.
Activitatea fizica sustinuta, facuta in mod regulat de 2-3 ori pe saptamana, cate 1-2 ore, in aer liber, o dieta sanatoasa care sa nu 'sara' peste anumite alimente, ca pestele oceanic sau nucile/semintele care aduc un aport insemnat de omega-fat3 (grasimi polinesaturate), legume si fructe cu aportul lor de vitamine si saruri minerale vor ajuta la prevenirea sau ameliorarea acestor probleme. Inlocuieste cafeaua cu ceai verde, daca bei atunci bea cu moderatie si de preferinta vin rosu sec, netratat sau tuica de fructe fara alte 'ingrediente'.
Problema fragilitatii capilare este cuplata de multe ori cu alte deficiente ale sistemului circulator si nu este bine sa fie trecuta cu vederea.