| Andreea201329cu a întrebat:

Hello! Ce imi recomandati pentru par? Il am uscat, se incalceste suuuper repede fara sa ii fac nimic, il spal o data la 2-3 zile, asa e recomandat.Am fost si la salon cand mi am tuns varfurile si i am explicat de situatie si m-a spalat acolo pe cap si s-a facut la fel dupa 2 zile. Ceva un sampon bun care sa il faca mai bogat si sanatos? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil este foarte uscat sau foarte ars.
Ce produse si ce tratament i-ai aplicat in ultimile 12 luni, (inclusiv intindere cu fierul sau folosirea de geluri, spume sau creme depar)?

| Andreea201329cu explică (pentru Violleta2022):

Eu folosesc doar sampon si balsam.Samponul il schimb cam o data la 3 luni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea201329cu):

Atunci foloseste un sampon si balsam pentru "par matasos", fiindca acelea contin anumite subtante care "inmoaie" parul si-l fac moale, mataos si usor de pieptanat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Produsele acestea aplicate la exterior nu te vor ajuta prea mult daca asa e parul tau dintotdeauna.Parintii tai cum au parul? De exemplu, eu am acelasi tip de par ca tatal meu, tinde tot spre uscat mai mereu, la fel se poate incalci repede, asa ca am grija sa nu-l agasez prin impletituri, elastice care il agata, facut cu placa si asa mai departe. Apelez la masti facute in casa si clatiri cu ceai.Parul oricum este mort, ce aplici la exterior doar da impresia de volum si stralucire fiindca acele produse au ingrediente care se ataseaza de cuticula firului de par (este stratul protector al acestuia si seamana cu o scoarta de copac, privit la microscop).De aceea dupa ce iesi de la salon efectul nu dureaza prea mult, fiindca ingredientele din produsele lor se duc la urmatoarele spalari.Alimentatia cum ti-e? Consumi uleiuri sanatoase si fructe oleaginoase? Sunt musai daca doresti un par sanatos si unghii sanatoase, daca tot suntem pe subiect.

| Andreea201329cu explică (pentru dullcat):

Buna! Tatal meu a avut par cret si bogat pana i-a murit tatal, atunci s-a schimbat si el si corpul sau pentru ca pentru el a fost o durere foarte mare in suflet, iar mama are parul destul de bogat.Mananc salate in fiecare zi, fructe dar ce e drept consum si dulciuri

| LisaJulie a răspuns:

Ce șampon folosești de obicei?

| Andreea201329cu explică (pentru LisaJulie):

Pai eu schimb samponul cam o data la 3 luni, in momentul actual folosesc unul din Dm si un balsam de la Loreal Paris

| LisaJulie a răspuns (pentru Andreea201329cu):

Unele șampoane pot fi toxice pentru parul tău!