| RaLuX_5234 a întrebat:

Hello! Cum pot sa-mi albesc dintii? Ma spal regulat(in fiecare dimineata si seara), dar tot au o culoare mai galbuie.
Ceva metode naturiste, facute in casa stiti?
Fundabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zeenath a răspuns:

Stomatolog aici big grin In primul rand cand ti-ai facut un detartraj si un periaj profi? Trebuie facut o data la 6 luni! Si cum a zis si mihaibrasov, foloseste pasta de dinti Blend-a Med White Pearl, apoi apa de gura cu care clatesti gura foarte bine astfel incat apa de gura sa aiba o presiune mare sa patrunda intre dinti ( la presiunea mica exercitata in gura nu isi prea are efect ), ata dentara! Apoi, profilactic de 2 ori /saptamana poti folosi si bicarbonat de Na ( putina pulbere presarata peste putina pasta de dinti ) si incepi sa periezi dintii intotdeauana dinspre gingie inspre marginea libera a dintelui, perii periutei sa fie aplicati pe dinte in unghi de 45 grade! Daca periajul nu se face dinspre gingie inspre partea libera a dintelui si mai ales si in prezenta particulelor de bicarbonat ( care au rol abraziv ) risti ca in timp sa iti distrugi gingia si smaltul dintilor cu aparitia cariilor la nivelul gingiei! Maseaza si gingiile cu periuta de dinti si nu uita ca limba trebuie toaletata! Preferabil de evitat zeama de lamaie in albitul dintilor sau orice alte citrice puternice pentru ca ataca smaltul dintilor si il demineralizeaza! Culoarea naturala a dintilor nu este data de smalt ci este data de dentina ( dentina fiind o substanta osoasa nu foarte dura, acoperita de smalt ). Deci, solutiile de albire ca sa faca dintele alb, prima data trebuie sa treaca de smalt si apoi sa ajunga la dentina, distrugand astfel in timp smaltul! Sfaturi practice! Evita sa bei cafea, ceaiuri colorate, mancare aderenta ( lipicioasa ) de dinti cu o multime de coloranti! Iar, daca totusi o faci, dupa fiecare masa, daca nu ai la indemana o periuta de dinti sau apa de gura, este destul de eficient ca sa faci o clatire abundeta a cavitatii bucale cu apa! Sper ca ti-a fost de folos sfatul meu si scuze pentru mesajul asa lung, care, poate va plictisi intr-adevar pe multi! Numai bine!

10 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Metode naturiste nu cunosc, dar cunosc metode care merg.
Te duci frumos la dentist si soliciti un detartraj complet (costa cam 150-200 de lei). Apoi cumperi pasta de dinti Blend-A-Med White Pearl si o folosesti 2-3 saptamani. Vei fi uimita de diferente de dinainte si de dupa. Succes!

| Adry05 a răspuns:

Buna! Am auzit ca daca te speli cu sare de bucatarie dintii ti se inalbesc. Incearca, nu are ce sa strice, ba chiar poate imbunatatii!^^. O zi buna!happy

| doctorul9595radu a răspuns:

Sa-l speli cu bicarbonat de sodiu e o solutie buna funda?

| ea_6589 a răspuns:

Cu bicarbonat si sa mananci mere!:*:*

| Bianca_4346 a răspuns:

Bicarbonat.si am mai auzit ca zeama de lamaie ar avea efect dar nu am incercathee hee.dar bicarbonatul merge 100%(stiu din proprie experienta)

| nevermindpeople a răspuns:

Pe langa raspunsurile de mai sus, iti propun sa incerci o pasta de dinti pentru inalbire. In Germania sunt foarte multe de genul. Dar la noi in tara am auzit de Blendamed White Pearl, cica este foarte bun pentru albire.
Incearca! :8
Pwp. Funda?

| Alyinna a răspuns:

Cu bicarbonat
Dar sa nu te speli zi de zi pentru ca ti se strica smaltul dintilor; x
Si sa vezi cum ti se albesc; x

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| TpuNoName123 a răspuns:

Sa te speli cu bicarbonat de sodiu.
Dar doar o data pe zi(cu bicarbonat)
Paa.

| andr33a_2690 a răspuns:

Eu sincer zic ca mai bine mergi la dentist si intrebi pentru ca se poate ca unele metode naturiste sa iti faca rauhappy...nu stiu daca te-am ajutat dar totusi intentia mea a fost sa iti dau un sfat bun, care sa te ajute! bafta:*